gorzów miasto

i

Autor: Bartłomiej Nowosielski/gorzow.pl W Gorzowie podrożał wynajem mieszkań.

Wielomilionowe inwestycje w Gorzowie. Zobacz, co będzie budowane w 2023 roku

2022-11-28 15:25

Budowa północnej obwodnicy, przebudowa skrzyżowania Kosynierów Gdyńskich ze Słowiańską oraz modernizacja deptaka przy ulicy Hawelańskiej - to tylko trzy z wielu inwestycji, które miasto Gorzów planuje zrealizować w 2023 roku. Budżet na inwestycje to aż 278,5 miliona złotych.

Jeżeli myśleliście, że w Gorzowie inwestycje zakończą się wraz z oddaniem do użytku ulicy Chrobrego, to jesteście w błędzie. W Gorzowie dużo się działo i dziać się będzie jeszcze więcej. Budżet przeznaczony na inwestycje jest spory, plany na 2023 roku również. Będą budowane drogi, deptaki i obiekty użyteczności publicznej.

I to właśnie budowa poradni psychologiczno-pedagogicznej wraz z internatem przy Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu będzie najdroższą inwestycją w Gorzowie w 2023 roku. Będzie to kosztowało miasto ponad 42 miliony złotych! Na drugim miejscu, jeżeli chodzi o wartość kontraktu, to budowa północnej obwodnicy Gorzowa Wielkopolskiego. Na ten cel miasto chce przeznaczyć niewiele ponad 28 milionów złotych.

Ważną inwestycją będzie też przebudowa skrzyżowania ulic Kosynierów Gdyńskich i Słowiańskiej za 17,5 miliona złotych. Pierwotnie ta inwestycja miała być o wiele większa, ale z racji braku środków zrealizowany będzie tylko remont nawierzchni bez przebudowy sieci podziemnych. Podsumowując: na odcinku od ronda przy Kosynierów Gdyńskich do skrzyżowania z ulicą Słowiańską/Roosevelta zostanie wymieniona nawierzchnia bitumiczna, a na skrzyżowaniu Słowiańskiej/Fredry powstanie rondo.

Gorzowian czeka też modernizacja deptaka przy ulicy Hawelańskiej. Ma ona zostać podzielona na dwa etapy. Najpierw wyremontowany będzie deptak pomiędzy Sikorskiego a Studnią Czarownic, a później zostanie wyremontowany pozostały odcinek, czyli na ulicy Wełniany Rynek. Tutaj koszt inwestycji wyniesie prawie 6,5 miliona złotych.

Na liście znalazła się również „Modernizacja deptaku przy ul. Hawelańskiej wraz z ulicą Hawelańska/ Wełniany Rynek” z kwotą 6 mln 428 tys. 557 zł. Co istotne przebudowa deptaka przy Hawelańskiej oraz ul. Hawelańskiej i Wełniany Rynek ma zostać podzielona na dwa etapy. Najpierw ma zostać przebudowany deptak przy ul. Hawelańskiej pomiędzy ul. Sikorskiego i Studnią Czarownic oraz ul. Wełniany Rynek na odcinku od ul. Sikorskiego do Studni Czarownic. Dopiero po zakończeniu prac przy Przemysłówce, ma nastąpić remont pozostałego odcinka ul. Wełniany Rynek i Hawelańskiej.

Dużo też będzie działo się przy gorzowskim dworcu kolejowym i na drodze dojazdowej. W 2023 roku przebudowany będzie węzeł przesiadkowy, wybudowane będą zatoki postojowe przy ulicy Jancarza i remont ulicy Dworcowej. Całkiem niedaleko, bo na ulicy Spichrzowej ruszy remont nawierzchni. Będzie to trzeci etap, który kosztować będzie prawie 4 miliony złotych.

W przyszłym roku najwięcej pieniędzy, bo aż 319 mln 429 tys. 945 zł zostanie wydanych na oświatę i wychowanie. Na drugim miejscu znajdują się inwestycje na które miasto wyda 312 mln 956 tys. 759 zł i wydatki na pomoc społeczną i zdrowie -146 mln 933 tys. 94 zł. Na transport w 2023 roku miasto wyda 97 mln 175 tys. 650 zł, na administrację 63 mln 12 tys. 299 zł, na gospodarkę mieszkaniową i komunalną - 42 mln 652 tys. 939 zł.