Obwodnica Tuchowa została oficjalnie otwarta

i

Autor: Wojciech Gardoń

Gorzów: Obwodnicy jeszcze nie ma, a mieszkańcy już protestują

2022-11-25 10:21

Północna obwodnica Gorzowa jeszcze nie powstała, a już wzbudza spore kontrowersje. 383 mieszkańców osiedla Piaski złożyło petycję dotyczącą ograniczenia ruchu na tej drodze i zamontowania ekranów akustycznych.

Do gorzowskiego magistratu wpłynęła petycja od mieszkańców osiedla Piaski. To właśnie obok tego miejsca przebiegać ma projektowana, północna obwodnica Gorzowa. Trasa ma połączyć rondo przy Górczyńskiej z ulicą Myśliborską i dalej drogą S3 i DK22. Nowa trasa ma wyprowadzić ruch pojazdów poza miasto, szczególnie tych, którzy obecnie korzystają z krajowej 22 i muszą przejechać przez Gorzów ulicami Walczaka, Podmiejską i Trasą Nadwarciańską. Pojadą tamtędy ciężkie samochody, co już nie podoba się mieszkańcom Piasków.

W petycji złożonej do gorzowskiego UM czytamy między innymi:"Prowadzenie przez osiedle mieszkaniowe drogi, która będzie łączyła ruch tranzytowy drogi krajowej nr 22 z drogą wojewódzką nr 130 i drogą ekspresową S3, skutkować będzie ciągłym hałasem na osiedlu oraz narażeniem mieszkańców na niebezpieczeństwo związane z bardzo dużym ruchem tranzytowym, w szczególności wielkich pojazdów ciężarowych przewożących różne materiały, a także znaczne pogorszenie jakości powietrza"

Mieszkańcy osiedla Piaski apelują, aby projektowana ulica Kamienna była drogą osiedlową, a nie drogą krajową - tak jak jest to przygotowane w koncepcji. Domagają się oni bezwzględnego zainstalowania ekranów akustycznych wzdłuż budowanej drogi od ul. Żwirowej do skrzyżowania z ul. Wyszyńskiego, a także ograniczenia ruch dla samochodów ciężarowych, w szczególności pojazdów wielkogabarytowych.

"Obwodnica powinna rzeczywiście wyprowadzić ruch tranzytowy z centrum, lecz poza strefę zamieszkania, czyli poza miasto, a nie intensyfikować ruch kołowy w osiedlach mieszkaniowych, tworząc nowe uciążliwości i zagrożenia".

Petycję podpisało 383 mieszkańców tego osiedla. Teraz mieszkańcom pozostaje czekać na reakcje ze strony magistratu. Urząd ma na to 3 miesiące.

Kultowe smaki PRL-u. Pamiętasz te dania z barów mlecznych i stołówek?

Pytanie 1 z 10
Bary mleczne były w PRL popularne, ponieważ było w nich: