Skrzyżowanie z DK22 w Gorzowie

i

Autor: Google Street View

Tymczasowe rondo na DK22 w Gorzowie. GDDKiA odpowiada mieszkańcom

2022-11-18 14:38

Kilometrowe korki, które tworzą się na drodze dojazdowej do drogi krajowej 22 w Gorzowie, sprawiły, że kierowcy pobliskich ulic wystąpili z petycją o utworzenie tymczasowego ronda. Chodzi o skrzyżowanie na Wawrów i Wojcieszyce.

Od czasu zamknięcia odcinka drogi krajowej numer 22, która jest przebudowywana, pobliskie drogi dojazdowe przeżywają prawdziwe oblężenie. Najgorsza sytuacja jest na drodze prowadzącej z Wawrowa do DK22 i dalej do Gorzowa Wielkopolskiego. W godzinach komunikacyjnego szczytu, mieszkańcy pobliskich domów, oraz ci, którzy wybrali drogę przez Wawrów jako alternatywną, stoją w ogromnych korkach. Wielu kierowców jadących droga główną od strony Gorzowa często zatrzymuje się i przepuszcza czekających na wyjazd mieszkańców, ale i tak około 15-16 korek ma długość około kilometra.

Zdesperowani mieszkańcy postanowili wziąć sprawy we własne ręce i złożyli petycję do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Zielonej Górze. Pod dokumentem podpisało się ponad 1000 osób. W sprawę budowy tymczasowego ronda, które ułatwiłoby też życie mieszkańcom Gorzowa, włączył się sam prezydent Jacek Wójcicki. - Rondo w stosunku do tradycyjnego skrzyżowania przede wszystkim wymusi na kierujących pojazdami dostosowanie prędkości przy pokonywaniu skrzyżowania, co zredukuje liczbę zdarzeń niebezpiecznych. Inwestycja przyczyni się do zwiększenia płynności ruchu pojazdów na skrzyżowaniu oraz da równe prawa wszystkim pojazdom wjeżdżającym na skrzyżowanie - mówił Jacek Wójcicki

Niestety, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Zielonej Górze nie widzi możliwości wybudowania w tym miejscu ronda. Według urzędników obecne problemy z płynnością ruchu na tym skrzyżowaniu są wynikiem prowadzonych przez miasto prac drogowych i wprowadzeniem objazdów. - Rondo, nawet tymczasowe, zajmuje większy teren niż klasyczne i musi spełniać określone wymagania techniczne. Ze wszelkimi działaniami jesteśmy ograniczeni do terenu, który znajduje się w naszym pasie drogowym, nie możemy wchodzić na grunt, który do nas nie należy – mówi Anna Jakubowska, z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Zielonej Górze.

Docelowo na tym skrzyżowaniu ma zostać wybudowane rondo, ale to dopiero za kilka lat. Rondo będzie wybudowane w ramach przebudowy DK22 na odcinku Gorzów-Strzelce Krajeńskie. Prace budowlane mają rozpocząć w 2025 roku, natomiast cała inwestycja ma zostać zakończona w 2027 roku.

Sonda
Czujesz już magię świąt?