Minister nauki w Gorzowie

i

Autor: Łukasz Kulczyński / Gorzów Facebook.com

MINISTER

Rząd wesprze odbudowę AJP. Na razie nie wiadomo w jakiej kwocie. Minister Nauki Dariusz Wieczorek z wizytą w Gorzowie

2024-05-28 12:04

Pomoc dla Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie to główny temat rozmów ministra nauki z władzami uczelni. Dariusz Wieczorek odwiedził gorzowską placówkę i zadeklarował finansowe w odbudowie uczelni po kwietniowym pożarze. Póki co nie padły jednak żadne konkrety w tej sprawie.

Minister nauki w Gorzowie. Zapewniał o pomocy dla uczelni

Dariusz Wieczorek, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, pojawił się w Gorzowie jeszcze przed weekendem. Jego wizyta związana była z pożarem budynku AJP, przy ul. Chopina, do którego doszło 12 kwietnia tego roku. Przypomnijmy, zapalił się dach budynku, a strażacy przez dwa dni dogaszali skupiska ognia. Straty są ogromne, bo oprócz dachu całkowitemu zniszczeniu uległy też stropy m.in. między strychem a II piętrem. Naprawa spalonych obiektów będzie sporo kosztować i mimo że końcowe ekspertyzy nie są jeszcze gotowe, to już wiadomo, że ani uczelnia, ani samorząd nie będą w stanie samodzielnie dźwignąć takiego wydatku.

Pomoc w odbudowie obiecał więc minister nauki Dariusz Wieczorek, który zadeklarował nie tylko wsparcie ze strony rządu, ale także aktywny udział w rozmowach z samorządem i wojewodą.

Pomimo tego, co się wydarzyło, jestem spokojny o przyszłość Akademii. Mam nadzieję, że to wszystko się dobrze skończy i za parę lat będziemy mogli powiedzieć, że z tego nieszczęścia stało się jednak szczęście i możemy funkcjonować dalej. Uczelnia może liczyć na wsparcie ministerstwa nauki. Odbudowa, o ile będzie możliwa, potrwa kilka lat, bo są to budynki wpisane do rejestru zabytków i to może być dużym problemem. Nie nadają się one do użytkowania i to jednoznacznie widać, takie zapewne będą też ekspertyzy. W tej chwili uzgodniliśmy kwestie dotyczące bieżącego zabezpieczenia i w tej sprawie będę rozmawiał z wojewodą, jak pomóc uczelni — powiedział Dariusz Wieczorek.

Przypomnijmy: władze uczelni chcą nie tylko zabezpieczyć budynki po pożarze i odbudować zabytek, ale także wybudować całkiem nowy budynek przy ulicy Chopina 52.

Koszty odbudowy uczelni wciąż nie są znane

Jak na razie nie obliczono jeszcze, ile dokładnie będzie kosztować odbudowa Akademii. Wiadomo, że starty są ogromne i wstępnie wyceniono je na ok. 150 mln złotych, ale nie jest to kwota ostateczna. Wciąż trwają ekspertyzy, które pozwolą na szczegółowe oszacowanie strat.

Dzisiaj wiemy, że koszty odbudowy budynków i budowy nowego obiektu jeszcze nie są znane. Teraz jest dla nas kluczowe, żeby określić założenia, zarówno do budowy nowego obiektu, ale też rekonstrukcji obiektów zabytkowych. Na pewno potrwa to lata, trudno więc szacować kwoty. Ale bardzo się cieszę i bardzo dziękuję panu ministrowi za otwartość. To pozwala na wytyczenie pewnej drogi do odbudowy, do rozwoju naszej uczelni. Miasto deklaruje wsparcie. Jeśli, zgodnie z tym, co powiedział minister, uda się wspólnie pozyskać środki zewnętrzne, a miasto będzie w tym współuczestniczyło, choćby poprzez organizowanie środków na wkład własny, to odbudujemy budynki i pomożemy w rozwoju uczelni - powiedział Jacek Wójcicki, prezydent Gorzowa, w trakcie spotkania z ministrem.

Póki co nie wiadomo jeszcze, dlaczego doszło do pożaru AJP. Najprawdopodobniej miał on związek z prowadzonymi na dachu pracami konserwatorskimi. Ustaleniem przyczyn pojawienia się ognia zajmuje się Prokuratura Okręgowa w Gorzowie oraz zewnętrzni eksperci, na zlecenie władz uczelni.

Budynek AJP po pożarze

Sonda
Byłeś kiedyś świadkiem pożaru?
Płonie dach budynku Akademii przy ul. Teatralnej. Trwa akcja gaśnicza