AKADEMIA

Kominy w AJP grożą zawaleniem! Trwa rozbiórka i prace remontowe

2024-04-19 15:18

Wciąż ujawniają się nowe uszkodzenia budynku gorzowskiej akademii po tym jak w piątek (13.04) w uczelni wybuchł potężny pożar. Jak się okazało, dużym niebezpieczeństwem są obecnie kominy, które grożą zawaleniem. Dlatego podjęto decyzję o ich niezwłocznej rozbiórce.

Obecnie na terenie kompleksu przy ulicy Teatralnej w Gorzowie trwają prace związane z naprawą zniszczeń wywołanych piątkowym pożarem. Przypomnijmy, zapalił się dach budynku, a strażacy przez dwa dni dogaszali skupiska ognia. Niestety straty są ogromne, bo dotyczą obiektu z ponad 200-letnia tradycją! Wstępnie wyceniono je aż na 150 mln zł.

Trwa naprawa budynku AJP. Kominy są w fatalnym stanie

W tej chwili na teren uczelni weszli robotnicy, którzy zajmują się renowacją uszkodzonych elementów. Cały obszar został ogrodzony i na bieżąco pilnowany jest przez ochronę. Władzom uczelni zależy na tym, by uratować wszystkie możliwe obiekty, a to oznacza, że wyburzone będą jedynie te, które stwarzają realne zagrożenie. Tak jest m.in. w przypadku kominów mieszczących się tam, gdzie działał rektorat. Jak stwierdzili eksperci: kominy są w tak fatalnym stanie, że grożą zawaleniem nawet przy nieco silniejszych podmuchach wiatru. Konieczna jest więc ich natychmiastowa rozbiórka.

Ciężki sprzęt wjechał na teren AJP

Prace związane z rozbiórką kominów już się rozpoczęły. Na miejscu jest dźwig i podnośnik, a poszczególne elementy kominów są stopniowo demontowane.

Przypomnijmy: całkowitemu zniszczeniu uległy też stropy m.in. między strychem a II piętrem. Wstępnie straty oszacowano na ok. 150 mln zł, ale wciąż trwają szczegółowe ekspertyzy. Wiadomo, że samorządu nie stać na pokrycie wszystkich kosztów, dlatego prezydent Jacek Wójcicki zwrócił się z prośbą o wsparcie do premiera Donalda Tuska, natomiast Wojewoda Lubuski Marek Cebula, po spotkaniu z Ministrem Szkolnictwa potwierdził, że państwo również wesprze odbudowę akademii. To nie koniec, bo osobna zbiórka pieniędzy prowadzona jest również za pośrednictwem Internetu. Każdy, może się dorzucić do odbudowy AJP. Link do zbiórki znajduje się TUTAJ.

Zobacz zdjęcia z pożaru Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie

Sonda
Dorzucisz się do odbudowy AJP?
Płonie dach budynku Akademii przy ul. Teatralnej. Trwa akcja gaśnicza