Las

i

Autor: Canva Pro

LASY

Maszyna wkroczyła do lasów. Posadzi drzewa w Nadleśnictwie Kłodawa. Jest skuteczniejsza niż człowiek!

2024-04-18 13:01

Nadleśnictwo Kłodawa rozpoczęlo kolejne nasadzenia drzew w lasach. Tym razem przebiegają one jednak nieco inaczej niż zawsze. Z uwagi na to, że brakuje rąk do pracy, nasadzeniami zajmuje się... sadzarka! I wygląda na to, że jest bardzo skuteczna.

Maszyna efektywniejsza niż człowiek

Do sadzenia lasu coraz częściej wykorzystywane są maszyny. Sadzarka w osiem godzin obsadzi hektar ziemi. Mieści się na nim ok. 10 tys. sadzonek.

Dla porównania doświadczona para ręcznie w tym czasie posadzi tysiąc sadzonek" – powiedział zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Kłodawa Tadeusz Szyszko. 

Z tego wynika, że maszyna zastępuje 20 doświadczonych osób do obsadzenia hektara lasu. Sadzarki w codziennym użyciu przez leśników to efekt coraz bardziej odczuwanego braku ludzi chętnych do pracy.

Maszyny są od dawna wykorzystane do sadzenia lasu, ale 20 lat temu nie było problemu z chętnymi do pracy. Dziś brakuje rąk do pracy w lesie" – powiedział Szyszko. 

Lubuskie najbardziej zielonym obszarem w Polskie

Nadleśnictwo Kłodawa rocznie musi zasadzić 200 ha lasu. Województwo lubuskie jest najbardziej zalesionym obszarem w kraju. Lasy zajmują ponad 710 tys. hektarów, czyli ponad połowę województwa. Przeważają iglaste gatunki drzew. Dominują sosna i świerk. Z drzew liściastych przeważają dęby, brzoza, olsza i buk.

Zobacz też: Piękny Park Narodowy "Ujście Warty" niedaleko Gorzowa

Sonda
Lubisz spacery po lesie?
Rolnicy. Podlasie. Andrzej z Plutycz zdradza plany. Ogromne zmiany