PN Ujście Warty

i

Autor: Jan Jerszyński / www.commons.wikimedia.org

podróże

Gdzie pojechać na weekend za Gorzów? O tych lokalizacjach mogliście nie mieć pojęcia!

2024-04-27 15:24

Województwo lubuskie to prawdziwy cud natury! To właśnie tu znajdują się piękne jeziora, rozległe lasy, a nawet Park Narodowy. Jeśli chcecie spędzić czas na świeżym powietrzu, czemu wiosenny klimat zdecydowanie sprzyja, to przygotowaliśmy dla Was zbiór ciekawych miejsc w Gorzowie i okolicy, do których można się wybrać.

Wiosna w pełni. Gdzie wybrać się na wycieczkę?

Słoneczna aura, coraz wyższe temperatury i natura budząca sie do życia zachęcają do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Warto wiec oderwać się od telewizorów i komputerów i pospacerować po mieście lub też wyjechać kawałek dalej na wycieczkę.

Zwłaszcza, że w okolicach Gorzowa, jak i w samym mieście, nie brakuje atrakcyjnych miejsc. Jednodniowa wycieczka lub weekendowy wypad to świetna propozycja na urozmaicenie sobie wolnego czasu.

Atrakcje Gorzowa i okolic. Top 10 najciekawszych miejsc

1. Park Narodowy "Ujście Warty" - zajmuje powierzchnię ponad 8000 ha i zlokalizowany jest na terenie trzech gmin: Słubice, Kostrzyn nad Odrą oraz Witnica. Większość parku to podmokłe łąki, pastwiska i rozlewiska, które są idealnym miejscem do życia dla około 245 gatunków ptaków, w tym ponad 170 to gatunki lęgowe, a 26 z nich to gatunki uznane za ginące. Mowa m.in. o żurawiu, rybitwie czarnej, wodniczce czy derkaczu.Park Narodowy "Ujście Warty" to idealne miejsce do wycieczek, zarówno pieszych jak i narodowych. Wyznaczone są tam trasy turystyczne, po których można się poruszać podziwiając okoliczną przyrodę.

2. Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie - to rozległy kompleks, na który składają się m.in. bunkry wybudowane w czasie II wojny światowej, tworzące tak zwany Międzyrzecki Rejon Umocniony, czyli system umocnień stworzony przez Niemców w latach 1934–1944 dla ochrony wschodniej granicy Rzeszy (Bramy Lubuskiej i przedmościa odrzańskiego). Obecnie dla zwiedzających udostępniono 30 kilometrów podziemnej trasy. W podziemnym kompleksie znajdują się dwie trasy: długa licząca 3 kilometry i krótka 1,5 kilometrowa. Oprócz tego jest muzeum sprzętu wojskowego, a nawet... podziemna kolejka!

3. Rezerwat przyrody Gorzowskie Murawy - mieszczące się w zachodniej części Gorzowa murawy są wizytówką miasta. To stepowy rezerwat objmujący prawie 80 ha terenu. Na stokach i dolinach znajduje się wiele gatunków roślin, piaszczyste wydmy, las, a nawet bory sosnowe.

4. Zamek Piastowski w Międzyrzeczu - to średniowieczna twierdza obronna otoczona fosą i wybudowana w 1350 roku. Zamek znajduje się na pagórze na wysokości 55 m.n.p.m. w pobliżu rzek Obra i Pilica.

5. Muzeum Grodu Santok - zlokalizowany około 10 kilometrów od centrum Gorzowa. Został otwarty w 2020 roku. Znajdują się tu liczne eksponaty pozyskane podczas badań wykopaliskowych, są wystawy stałe oraz czasowe, a do tego liczne animacje i film opowiadający historię grodu.

6. Muzeum Puszczy Drawskiej i Noteckiej - leżące w Drezdenku, około 50 kilometrów od Gorzowa. Tutaj znajdują się liczne artefakty związane z dziejami Drezdenka, dotyczące lokalnej gospodarki leśnej, myślistwa, rolnictwa, gospodarki domowej i pszczelarstwa.

7. Wieś Łagów: jeziora Łagowskie i Czech - urokliwe jeziora otoczone przyrodą. Kiedyś stanowiły jedną całość, ale obecnie rozdzielone są przesmykiem. To idealne miejsce na wypoczynek i relaks w ciszy i spokoju.

8. Park rozrywki Majaland Kownaty - to rodzinny park rozrywki położony we wsi Kownaty w gminie Torzym. Zapewnia szereg atrakcji dla najmłodszych takich jak karuzele, place zabaw, park wodny i wiele innych. To wszystko w nawiązaniu do uroczej Pszczółki Mai.

9. Gorzowskie bulwary - miejsce doskonale znane wszystkim gorzowianom. Znajdujące się w samym centrum miasta bulwary zachęcają do wypoczynku nad brzegiem rzeki Warty. Można przespacerować się wzdłuż rzeki zarówno na dolnym jak i górnym poziomie. Są punkty widokowe i różnego rodzaju rzeźby.

10. Rezerwat Przyrody Jezioro Łubówko - położone w południowej części kompleksu leśnego Puszczy Drawskiej zajmuje powierzchnię ponad 77 ha. Jego maksymalna głębokość przekracza 18 metrów.

Sonda
Wolisz spacer po lesie czy relaks nad jeziorem?
Królewskie morsowanie w jeziorze pod Bydgoszczą