Prędkość

i

Autor: Canva Pro

CIEKAWOSTKA

Gorzów: W tych miejscach kierowcy jeżdżą za szybko. Notorycznie dochodzi tu do przekraczania prędkości. Gdzie uważać?

2024-04-27 15:26

Przekraczanie dozwolonej prędkości to jedno z najbardziej powszechnych wykroczeń drogowych. Kierowców nie odstraszają nawet coraz surowsze przepisy nakładajace za zbyt szybką jazdę bardzo wysokie kary. Są takie miejsca, które "królowie szos" szczególnie sobie upodobali. Sprawdziliśmy, w których rejonach Gorzowie dochodzi do nagminnego przekraczania prędkości.

Niedostosowanie prędkości to warunków ruchu to według statystyk główna przyczyna wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym. Niestety, kierowcy bardzo często lekceważą znaki informujące o maksymalnej prędkości z jaką można się poruszać na danym obszarze. To dlatego co jakiś czas wprowadzane są nowe przepisy, które mają ograniczyć chęć zbyt szybkiej jazdy.

Jak się jednak okazuje, są takie miejsca, w których kierowcy "zapominają" o grożących mandatach i wciskają gaz do dechy. Informacje o tych miejscach można znaleźć m.in. na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Miejsca w Gorzowie, w których kierowcy przekraczają prędkość. Tu trzeba uważać

Dla pasjonatów szybkiej jazdy szczególnie kuszące są proste drogi z równą i gładką nawierzchnią, bez licznych sygnalizatorów czy rond, a także te obszary, w których natężenie ruchu jest nieco mniejsze.

W Gorzowie i okolicy również są takie rejony, w których kierowcy notorycznie przekraczają dozwoloną prędkość. Jakie to miejsca?

Jak wskazuje mapa zagrożeń, głównym miejscem w którym kierowcy jeżdżą zbyt szybko jest Al. 11 Listopada. To właśnie tam zanotowano najwięcej zgłoszeń dotyczących przekraczania prędkości - w tej chwili na mapie widnieje około 300 takich zgłoszeń.

Oprócz tego nagminne niestosowanie się do ograniczeń prędkości ma miejsce na ul. Górczyńskiej (rejon skrzyżowania z ul. Wróblewskiego), na ul. Koniawskiej, Piłsudskiego, Czereśniowej, Kasprzaka czy na Osiedlu Bermudy.

Jeśli chodzi o okoliczne miejscowości, to zbyt szybko jeżdżą kierowcy w Janczewie, przede wszystkim na ul. Długiej, ale też na Parkowej, Sportowej i Głównej, a także w Ciecierzycach - ul. Borkowska.

Taryfikator mandatów 2023. Ile zapłacisz za zbyt szybką jazdę?

Zgodnie z przepisami za przekroczenie prędkości grożą mandaty w wysokości od 50 zł do nawet 5 tys. zł:

  • Przekroczenie prędkości do 10 km/h – 50 zł.
  • Przekroczenie prędkości o 11-15 km/h – 100 zł.
  • Przekroczenie prędkości o 16-20 km/h – 200 zł.
  • Przekroczenie prędkości o 21-25 km/h – 300 zł.
  • Przekroczenie prędkości o 26-30 km/h – 400 zł.
  • Przekroczenie prędkości o 31-40 km/h – 800 zł / 1600 zł*.
  • Przekroczenie prędkości o 41-50 km/h – 1000 zł / 2000 zł*.
  • Przekroczenie prędkości o 51-60 km/h – 1500 zł / 3000 zł*.
  • Przekroczenie prędkości o 61-70 km/h – 2000 zł / 4000 zł*.
  • Przekroczenie prędkości o 71 km/h i więcej – 2500 zł / 5000 zł*

*podwójna wysokość kary dotyczy tzw. recydywy, czyli ponownego popełnienia wykroczenia tej samej kategorii w ciągu 2 lat od poprzedniego złamania przepisów

Wypadek między Krzeszycami a Lubniewicami

Sonda
Czy stosujesz się do ograniczeń prędkości?
Młody kierowca bmw przesadził z prędkością. Po zatrzymaniu zaskoczył policjantów!