środowisko

W jaki sposób zadbać o planetę? Przydatne wskazówki przed Międzynarodowym Dniem Ziemi [GALERIA]

2023-04-19 12:53

22. kwietnia przypada Międzynarodowy Dzień Ziemii. Z tej okazji w wielu miastach organizowane są happeningi, warsztaty i spotkania edukacyjne mające na celu uświadomienie ludziom dlaczego trzeba dbać o planetę i w jaki sposób to robić. Sprawdź jak Ty możesz się przyczynić do ochrony środowiska!

Zmiany klimatu zagrażają planecie. To już się dzieje!

Działalność człowieka wyjątkowo niekorzystnie wpływa na środowisko naturalne. Produkcja energii i nawozów sztucznych, przemysłowa hodowla zwierząt oraz wycinanie wielkich obszarów leśnych, wiązą się z emisją ogromnych ilości gazów cieplarnianych do atmosfery. To natomiast prowadzi do globalnego ocieplenia, które w ostatnim czasie mocno daje nam się we znaki.

Upalne lata, ciepłe zimy, wichury, powodzie, a w innych rejonach także tornada, trzęsienia ziemi i tsunami - to wszystko jest spowodowane zmianami klimatu, które w ostatnich latach niezwykle przyspieszyły. A może być jeszcze gorzej, bo według danych jeśli średnia temperatura podskoczy o 2 stopnie czekają nas ogromne problemy z dostępem do wody i pożywienia. Jak wskazują specjaliści: jeśli nic się nie zmieni to taka sytuacja czeka nas już za kilkadziesiąt lat.

Jak dbać o środowisko, czyli co możesz zrobić, by zmniejszyć szkodliwy wpływ na planetę?

Mówi się, że aby coś zmienić trzeba zacząć od siebie. Dlatego przedstawiamy kilka działań, które może podjąć każdy, a dzięki którym można przeciwdziałać zmianom klimatu.

1. Oszczędzaj wodę. Podczas mycia zębów zakręcaj kran, zamiast kąpieli w wannie wybierz szybki prysznic, zainwestuj w zmywarkę i zainstaluj wodomierz. Do tego pralkę i zmywarkę uruchamiaj dopiero wtedy, gdy są w pełni naładowane.

2. Ogranicz zużycie energii. Pamiętaj, by zawsze wyłączać z prądu urządzenia, których aktualnie nie używasz. Podłączona cały czas ładowarka też zużywa energię. Gaś światło w pomieszczeniach, w których aktualnie nie przebywasz. Kupując sprzęt RTV AGD postaw na ten o wysokiej klasie energooszczędności, który oznaczony jest symbolem A+++. W czajniku czy garnku gotuj też dokładnie tyle wody ile aktualnie potrzebujesz.

3. Ogranicz emisję gazów cieplarnianych. Jako codzienny środek transportu zamiast samochodu wybierz komunikację miejską, rower lub spacer.

4. Segreguj odpady i ogranicz korzystanie z plastikowych toreb. Śmieci wyrzucaj do dedykowanych pojemników, a podczas zakupów w sklepie postaraj się wybierać te produkty, które są ekologiczne i które nie są zapakowane w plastik.

5. Zadbaj o zieleń. Sadź drzewa, które pochłaniają dwutlenek węgla i produkują tlen. Oszczędzaj papier.

6. Postaw na zero waste. Zamiast kupować nowe rzeczy, np. ubrania, wymień się ze znajomymi bądź też skorzystaj z ogłoszeń i kup coś czego ktoś inny nie będzie już nosił.

7. Wybieraj naturalne kosmetyki i produkty wykonane z surowców wtórnych.

Dzięki wspólnym działaniom możliwe jest jeszcze zniwelowanie skutków szkodliwej działalności człowieka. 

Sonda
O czym najczęściej zapominasz?
"Neutralność klimatyczna: troska czy biznes?"