RZEKA

Warta w Gorzowie opada. Poziom wody w rzece coraz niższy. Już po strachu?

2024-03-19 10:39

Mamy dobre informacje dla wszystkich, którzy z niepokojem spoglądali w stronę wysokiej Warty. Jak wskazują stacje pomiarowe: poziom wody sukcesywnie opada i wygląda na to, że największe zagrożenie już minęło. Jeśli w najbliższym czasie nie pojawią się silne opady deszczu to być może już wkrótce gorzowskie bulwary nieco się odsłonią.

Od połowy lutego sytuacja na Warcie w Gorzowie nie wyglądała zbyt dobrze. Rzeka zalała bulwary i dolne ścieżki spacerowe i, jakby tego było mało, wylała na tereny przy ulicy Warszawskiej. Konieczne było zabezpieczenie niektórych rejonów workami z piaskiem, a mieszkańcy realnie obawiali się, że rzeka rozleje się na dalsze nieruchomości.

Teraz wszystko wskazuje jednak na to, że kryzys powoli został zażegnany, bo poziom wody w Warcie cały czas opada. Mimo, że wciąż obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe i służby są w nieustannej gotowości, to prognozy są optymistyczne.

Warta coraz niżej. Jaki jest poziom wody w rzece?

We wtorkowy poranek, 19 marca 2024, poziom wody w Warcie w Gorzowie wynosił 399 centymetry. To oznacza, że woda jest zaledwie 9 centymetrów powyżej stanu ostrzegawczego, a do stanu alarmowego, który wynosi 470 centymetrów, już się raczej nie zbliży.

Chociaż wszystko zależy jeszcze oczywiście od pogody, a dokładniej od tego, czy w najbliższym czasie nie pojawią się jakieś większe opady deszczu.

Pogoda w Gorzowie. Czy będzie padać?

Jak zapowiadają synoptycy w najbliższych dniach w Gorzowie mogą się pojawić opady deszczu. Na szczęście przelotne i nie powinny w zasadniczy sposób wpłynąć na pogorszenie sytuacji hydrologicznej na Warcie.

Już we wtorek i w środę niebo będzie pochmurne, a od czwartku może trochę popadać. Do tego jednak temperatury będą się sukcesywnie podnosić. Na razie obowiązuje jeszcze ostrzeżenie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przed przymrozkami, które mogą nam towarzyszyć do środy, ale od czwartku (20.03) termometry wskażą już nawet w granicach maksymalnie 13 stopni!

Sonda
Obawiasz się powodzi?
Pierwsze zwiastuny wiosny w Szczecinie