JEZIORO

To jezioro w Lubuskiem znika w oczach! Mieszkańcy są w szoku. Gdzie się znajduje?

2024-05-22 8:32

Województwo lubuskie jeziorami stoi i to już wiecie nie od dziś. Z reguły piszemy o pozytywnych aspektach akwenów w naszym regionie, ale są też takie, z którymi jest coraz gorzej. Więcej o tym w poniższym materiale.

Mowa o jeziorze Głębokim w gminie Międzyrzecz. Jeszcze kilka lat temu nawet rodziny z Gorzowa potrafiły przemierzyć nieco ponad 40 km, żeby odpocząć nad tym akwenem wodnym. Teraz wygląda to już dużo gorzej. Dlaczego?

Jezioro Głębokie w Lubuskiem znika w oczach! Zobacz na te zdjęcia

Fotografie Grzegorza Walkowskiego nie pozostawiają złudzeń. Wysusza się jezioro Głębokie w gminie Międzyrzecz. Dlaczego tak się dzieje? Zdaniem naukowców jezioro Głębokie wysycha z powodu zmian klimatycznych i postępującej suszy hydrologicznej.

Zdjęcia Grzegorza Walkowskiego może nie przedstawiają faktycznego stanu jeziora, ale warto przyjrzeć się, w którym miejscu znajduje się pomost, bo przecież w normalnym czasie nie jest on umiejscowiony na plaży, tylko w głąb jeziora. Teraz wygląda to inaczej.

Podkreślił, że zjawisko wysychania jezior w regionie dotyczy głównie akwenów bezodpływowych.

- Przed dwoma laty na zlecenie władz miejskich opracowano analizę tego problemu, a naukowcy ze Szczecina przedstawili kilka rozwiązań. Jednym z nich jest zasilenie wysychającego jeziora wodą z rzeki Obry - wyjaśnił i dodał, że na ten moment nie są wdrażane żadne rozwiązania, ponieważ "nadal czekamy na konkretne ruchy ze strony właściciela akwenu czyli skarbu państwa lub jego zarządcy czyli starosty międzyrzeckiego".

- Zlecona została koncepcja ratowania jeziora, jednak dopiero na podstawie rzetelnych badań będzie wiadomo, czy i ewentualnie w jaki sposób można zapobiec temu zjawisku - podsumował Brożek

Jezioro Głębokie w Lubuskiem. Gdzie się znajduje i jak tam dojechać z Gorzowa?

Znajduje się ok. 5 km na północ od Międzyrzecza, zlokalizowane na obszarze Pojezierza Lubuskiego i na terenie zlewni rzeki Obry. Jest to największe bezodpływowe jezioro w województwie lubuskim. Brzegi jeziora porastają lasy iglaste, północne i południowe brzegi są podmokłe i bagniste. Z Gorzowa można tam dojechać w zaledwie 30 minut. Wystarczy wyjechać na drogę ekspresową S3 w kierunku Zielonej Góry i zjechać na Międzyrzecz. Później są znaki, jak dojechać nad ten akwen.

Trzciny i bagno. Jezioro Słoneczne znika w oczach!
Sonda
Lubisz spędzać czas nad jeziorem?