Pracownicy szpitala zapraszają na badania

i

Autor: Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie

Szpital w Gorzowie zaprasza na badania. Są bardzo ważne!

2022-11-24 11:06

Od grudnia w gorzowskim szpitalu rusza bardzo ważny program. Wszyscy chętni w wieku 50-65 lat będą mogli bezpłatnie i bez skierowania skorzystać z badań przesiewowych w kierunku raka jelita grubego. To bardzo ważne badanie, bo w Polsce każdego roku ta choroba rozpoznawana jest u 12 tysięcy osób.

Wcześniejsze wykrycie zmian w jelicie grubym, pozwala na likwidację zagrożenia już podczas badania. - 90 procent nowotworów jelita grubego powstaje właśnie z polipów. Jeśli go usuwamy, to jednocześnie likwidujemy zagrożenie zachorowania – tłumaczy lek. Piotr Szulc, kierownik Pracowni Endoskopowej w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp

Program w gorzowskiej lecznicy rusza już od początku grudnia. Na badania mogą się zgłaszać wszystkie osoby w wieku 50 – 65 lat. Młodsze, czyli od 40 do 49 roku życia, tylko jeśli u ich najbliższych (rodziców, rodzeństwa) rozpoznano nowotwór jelita grubego. Z obu grup wykluczeni są pacjenci, którzy w ostatnich 10 latach mieli wykonaną kolonoskopię oraz ci, którzy mają już objawy nowotworu jelita grubego.

Badanie wykonywane jest za pomocą kolonoskopu. Dla większości osób jest ono bezbolesne, może jednak powodować wzdęcia, uczucie parcia i ucisku w brzuchu. Badanie zwykle trwa ok. 15 - 20 minut. Żeby zapisać się na badania, należy przyjść do Pracowni Endoskopowej (ul. Dekerta, budynek A, poziom -1) od poniedziałku do piątku między 8.00 a 13.00. - Po ustaleniu terminu kolonoskopii będzie udzielona dokładna instrukcja przygotowania do badania – mówi Aleksandra Cieślak z Pracowni Endoskopowej WSzW w Gorzowie.

QUIZ. 10 zaskakujących faktów o śniegu. Nie znać odpowiedzi na te pytania to wstyd!

Pytanie 1 z 10
1. Z jaką prędkością najczęściej opadają płatki śniegu?