Spichrzowa

i

Autor: Gorzowskie Inwestycje Miejskie

ODKRYCIE

Relikty dawnej zabudowy odnalezione na Spichrzowej w Gorzowie. Na miejscu pracują archeolodzy

2024-06-27 12:24

Tak jak się spodziewano, na remontowanym odcinku ulicy Spichrzowej, dokonana interesujących odkryć archeologicznych. Część robót musiała więc zostać wstrzymana, a do pracy ruszyli archeolodzy.

Pod koniec maja rozpoczął się ostatni etap przebudowy ulicy Spichrzowej obejmujący półkilometrowy odcinek w rejonie skrzyżowania ul. Chrobrego, Spichrzowej i Mostu Staromiejskiego. Z uwagi na to, że odcinek ten zlokalizowany jest w średniowiecznej, zamieszkałej strefie miasta, to spodziewano się, że roboty ujawnią wiele artefaktów. Tak też się stało.

Relikty dawnej zabudowy i warstwy kulturowe na Spichrzowej

Jak informują urzędnicy: w rejonie skrzyżowania z ulicą Mostową zarejestrowano relikty dawnej zabudowy nowożytnej oraz warstwy kulturowe, które wstępnie datowane są na okres pradziejowy średniowieczny i nowożytny.

W związku z tym część prac w tym rejonie musiała zostać wstrzymana. Obecnie prowadzone są tam tzw. ratownicze badania wykopaliskowe.

Wskazany teren zostanie wyłączony z robót budowanych, do czasu zakończenia czynności prowadzonych przez archeologów. Nie oznacza to jednak całkowitego wstrzymania inwestycji, która będzie kontynuowana w pozostałym zakresie, nadal pod nadzorem archeologicznym - przyznają urzędnicy.

Sama przebudowa Spichrzowej prowadzona jest przez konsorcjum firm TORMEL i WUPRINŻ. Zgodnie z umową, wykonawcy mają 14 miesięcy na zakończenie prac, jednak odkrycia archeologiczne mogą wpłynąć na ich wydłużenie.

Kierowcy poruszający się w tamtym rejonie muszą uważnie patrzeć na znaki — obowiązuje sporo zmian w organizacji ruchu.

Jak zmieni się Spichrzowa?

Docelowo, na ostatnim remontowanym odcinku Spichrzowej powstanie nowa nawierzchnia, chodniki, odwodnienie i oświetlenie. Wybudowanych też zostanie około 20 miejsc parkingowych, w tym 2 dla osób niepełnosprawnych.

Będzie ścieżka rowerowa biegnąca od Mostu Staromiejskiego wzdłuż ul. Chrobrego, parking dla rowerów oraz samoobsługowa stacja naprawy rowerów.

Zaplanowano też wydzielenie wysp kanalizujących ruch uliczny w zmienionej postaci oraz wprowadzenie przejścia dla pieszych wraz z przejazdem dla rowerów pod wiaduktem kolejowym. Przebudowana zostanie sygnalizacja świetlna, a istniejące przejście dla pieszych, zlokalizowane na północnym wlocie ul. Chrobrego, zostanie przesunięte.

Zobacz też: Kosynierów Gdyńskich otwarta dla kierowców! Tak jeździ się po jednej z głównych ulic Gorzowa

Jesteś fanem kultowej komedii "Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz"? Dopasuj aktora do jego roli!

Pytanie 1 z 10
Kogo zagrał Stanisław Tym?
Wielki remont Wisłostrady! Najważniejsza droga w Warszawie będzie zamknięta