Pożar lasu

i

Autor: OSP Skwierzyna/www.facebook.com

POŻAR

Potężny pożar lasu pod Gorzowem! Na miejscu strażacy. To było podpalenie?

2024-05-17 14:24

Kilkanaście zastępów straży pożarnej walczy z ogniem, który pojawił się w kilku miejscach w lesie między Gorzowem a Santockiem. Na miejscu pracują także samoloty gaśnicze, a strażacy przyznają, że przyczyną pożaru mogło być podpalenie.

Pali się las pod Gorzowem

Jeszcze przed godziną 12:00 w piątek (17.05) gorzowscy strażacy otrzymali informacje o gęstym dymie widocznym z terenu lasów między Gorzowem a Santockiem. Na miejsce natychmiast wysłano kilka zastępów straży pożarnej, które rozpoczęły walkę z ogniem. Jak się okazało, zajął się las oraz pobliskie tereny po dawnym poligonie. W tej chwili na miejscu pracuje 10 zastępów straży. Obszar z powietrza nadzorują również dwa drony.

Pożar cały czas się rozprzestrzenia z uwagi na silny i utrudniający pracę wiatr. Obszar objęty ogniem jest bardzo duży, w tej chwili nawet trudno dokładnie go określić. Obecnie trudno też mówić o tym, co było jego przyczyną. Wiele wskazuje na podpalenie, ale nie możemy tego jeszcze jednoznacznie stwierdzić. Ustaleniem dokładnych przyczyn zajmą się biegli z zakresu pożarnictwa - powiedział nam Karol Brzozowski, oficer prasowy z Komendy Miejskiej PSP w Gorzowie.

Działania strażaków wciąż trwają. Przypomnijmy: obecnie sytuacja w polskich lasach jest wręcz kryzysowa. W Lubuskiem wprowadzono trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego, co ma związek z wysokimi temperaturami, intensywnym słońcem i brakiem deszczu w ostatnich dniach. Jeśli chodzi o województwo lubuskie to sytuacja jest tym poważniejsza, że jest ono najbardziej zalesionym województwem w kraju.

Zobacz też: Pożar w Puszczy Noteckiej

Sonda
Byłeś kiedyś świadkiem pożaru?
Pożar centrum handlowego przy Marywilskiej 44. Strażacy przez wiele godzin gasili szalejący żywioł