Srebrzyste obłoki

i

Autor: fot. Canva/MikeMareen

NIEBO

Obłoki srebrzyste błyszczą już na niebie. Nie pomyl z zorzą polarną! Jak i kiedy je obserwować?

2024-05-17 12:17

Okres wiosenno-letni to czas, kiedy na niebie można zaobserwować wyjątkowe, świecące chmury. To tzw. obłoki srebrzyste, widoczne wysoko ponad naszymi głowami. Gwaratnują niezwykły efekt, przypominajacy nieco zorzę polarną. Kiedy i jak można je dostrzec?

Czym są obłoki srebrzyste?

Obłoki srebrzyste to najwyższe chmury, jakie można dostrzec z Ziemi. Znajdują się ok. 70-85 kilometrów nad Ziemią, w tak zwane mezosferze, prawie na granicy z kosmosem. Dla porównania: "zwykłe" chmury, które widzimy zlokalizowane są najwyżej 10 kilometrów na Ziemią.

Obłoki srebrzyste składają się z mikroskopijnych kawałków lodu, dlatego tworzą efekt niezwykłych, świecących chmur. Na nocnym niebie przypominają czasem coś na kształt zorzy polarnej, z tym że w jaśniejszej, srebrzysto-błękitnej odsłonie. Poruszają się dość wolno, a swój błyszczący wygląd zawdzięczają odbijanym się od nich promieniom słońca.

Jak można zaobserwować srebrzyste obłoki?

Srebrzyste obłoki pojawiają się na niebie wraz z momentem zbliżania się przesilenia letniego. Do ich obserwacji nie potrzeba żadnych specjalistycznych urządzeń - można je zobaczyć gołym okiem! Ważne jest jednak, aby Słońce znajdowało się wówczas w odpowiednim położeniu, w innym wypadku ich dostrzeżenie może być problematyczne.

Wysokie chmury widoczne są najlepiej w czerwcu i w lipcu, ale można je zobaczyć również na początku wiosny. Pojawiają się zazwyczaj między godziną 23:00 a 2:00 w nocy, gdy Słońce znajduje się kilkanaście stopni poniżej horyzontu i może je oświetlać. Niemałe znaczenie ma tu również... bezchmurne niebo. Chodzi oczywiście o chmury znajdujące się niżej - jeśli będzie ich dużo to przysłonią one widok srebrzystych obłoków.

Jeśli przymierzasz się do obserwacji, znajdź też odpowiednie miejsce, najlepiej z dala od miejskich świateł, które mogą zaburzać obserwację. Warto wybrać punkt oddalony od wysokich budynków i drzew, ponieważ te również mogą zasłonić spektakularny widok.

Zobacz też: Najciemniejsze miejsca w Polsce. Tu najlepiej obserwować nocne niebo

Sonda
Lubisz obserwować nocne niebo?
Czym jest zorza polarna?