Jezioro Nierzym

i

Autor: Grzegorz Walkowski

LUBUSKIE

Lubuskie najbardziej zalesionym województwem w Polsce! To prawdziwa oaza dla zwierząt i roślin

2024-04-30 14:51

Województwo lubuskie słynie z licznych jezior, parków i lasów. To idealne miejsce na wyczpocynek dla każdego, kto szuka kontaktu z naturą i chce chociaż na chwilę ucicec od zgiełku wielkich miast. Nic dziwnego, w końcu Lubuskie to najbardziej zalesione województwo w kraju!

Lasy zajmują prawie połowę województwa lubuskiego

Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, lasy w województwie lubuskim zajmują powierzchnię 710,2 tys. hektarów. To oznacza, że lesistość, czyli powierzchnia lasów w stosunku do powierzchni województwa, wynosi aż 49,3%! Na drugim miejscu, daleko w tyle za lubuskim, znajduje się województwo podkarpackie z lesistością na poziomie 38,2%.

Ziemia Lubuska potrafi zachwycać! To tu znajduje się aż 61 rezerwatów przyrody, ponad 1500 pomników przyrody i 10 parków przyrodniczych, z czego 2 są parkami narodowymi, a 8 parkami krajobrazowymi. Stanowią one prawdziwą oazę dla roślin i zwierząt, z czego wiele gatunków znajduje się pod ścisłą ochroną.

Parki narodowe i krajobrazowe w Lubuskiem

Do spacerów na łonie prawdziwej natury zapraszają dwa Parki Narodowe zlokalizowane na terenie województwa lubuskiego. To Drawieński Park Narodowy oraz Park Narodowy Ujście Warty (zobacz niżej niezwykłą galerię zdjęć z PN "Ujście Warty").

Oprócz tego niezwykłym bogactwem fauny i flory mogą się poszczycić parki krajobrazowe, tj.:

  • Park Krajobrazowy Łuk Mużakowa,
  • Krzesiński Park Krajobrazowy,
  • Łagowsko-Sulęciński Park Krajobrazowy,
  • Pszczewski Park Krajobrazowy,
  • Przemęcki Park Krajobrazowy,
  • Gryżyński Park Krajobrazowy,
  • Przemkowski Park Krajobrazowy,
  • Ujście Warty,
  • Miedzichowski Park Krajobrazowy,
  • Gorzowski Park Krajobrazowy.

Najpiękniejsze jeziora w województwie lubuskim

Nie tylko zielone i tętniące życiem lasy, ale również jeziora są wizytówka województwa. Jest ich tu naprawdę sporo, bo około 600! Łącznie zajmują powierzchnię 13 tysięcy metrów kwadratowych. To właśnie tu znajduje się jedno z najczystszych jezior w Polsce. Jest też prawdziwa perełka ukryta w lesie niedaleko Świebodzina.

Lubuskie to idealne miejsce na relaks, niezależnie od pory roku (chociaż trzeba przyznać, ze w okresie wiosenno-letnim robi wyjątkowe wrażenie). Oprócz cudów natury znajduje się tu wiele zamków, wartowni i grodów, a nawet jeden z największych kompleksów obronnych z czasów II wojny światowej, czyli Międzyrzecki Rejon Umocniony. Nic, tylko zwiedzać!

Sonda
Podoba ci się Lubuskie?
Najpiękniejsze jeziora w Pomorskiem. Te miejsca warto odwiedzić!