TURYSTYKA

Tu zwiedzisz bunkry, jedna z największych na świecie! Międzyrzecki Rejon Umocniony zaprasza

2024-04-27 15:24

Jeśli jeszcze nie byłeś, koniecznie musisz pojechać! Międzyrzecki Rejon Umocniony to sieć jednych z największych na świecie podziemnych fortyfikacji, a jednocześnie rezerwat nietoperzy. Kilkadziesiąt kilometrów trasy prowadzącej po bunkrach, a do tego podziemna kolejka to atrakcje, jakich nie znajdziesz nigdzie indziej.

Międzyrzecki Rejon Umocniony znajduje się niedaleko Międzyrzecza, w województwie lubuskim. Został stworzony przez Niemców w latach 1934-1944 jako system umocnień służących ochronie wschodniej granicy Rzeszy. To obecnie jeden z największych na świecie system fortyfikacji składający się z ponad 30 kilometrów ciągnących się pod ziemią korytarzy. Część z nich jest udostępniona turystom.

MRU pełni również funkcję rezerwatu, ponieważ to właśnie tutaj schronienie znajduje nawet 30 tysięcy nietoperzy.

Międzyrzecki Rejon Umocniony - jak zwiedzać

Turyści, którzy zdecydują się odwiedzić MRU mają do wyboru cztery prowadzące po bunkrach trasy: długą, krótką, ekstremalną i powierzchniową. Zwiedzanie tras podziemnych odbywa się zawsze w towarzystwie przewodnika, a w przypadku trasy powierzchniowej istnieje możliwość jego wynajęcia.

1. Trasa krótka - ma długość około 1500 metrów i jej przejście zajmuje około 1,5 godziny.

Obejmuje przejście i zwiedzanie schronu bojowego Pz.W. 717 wraz z podziemnym zespołem koszarowo-technicznym oraz przejście korytarzem do obiektu Pz.W. 716.

2. Trasa długa - długość tej trasy to około 2500 metrów, a jej przejście zajmuje około 2,5 godziny.

Obejmuje przejście i zwiedzanie obiektu Pz.W. 717 wraz z zespołem koszarowo-technicznym oraz dojście podziemnym korytarzem do dworca kolejki wąskotorowej, a następnie wyjście na powierzchnię obiektem 716.

W okresie zimowym (15 października – 15 kwietnia) z racji okresu ochronnego zimujących nietoperzy trasa zawiera zwiedzanie Pz.W. 717 włącznie z podziemnym zespołem koszarowo-technicznym oraz przejście korytarzem do dworca kolejki. Powrót na powierzchnię obiektem 717.

3. Trasa ekstremalna - w zależności od wariantu to do 3 godzin, 6 godzin lub najdłuższa do 8 godzin podziemnych wędrówek. Obejmują zwiedzanie środkowej lub północnej części systemu podziemnego Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego.

4. Trasa powierzchniowa - obejmuje zwiedzanie pozostałych, naziemnych schronów bojowych i innych budowli będących częścią Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego.

MRU kiedy jest otwarty?

Międzyrzecki Rejon Umocniony czynny jest codziennie, przez cały rok, z wyjątkiem świąt.

W okresie letnim bunkry można zwiedzać w godzinach 8:00-17:00, natomiast w okresie zimowym w godzinach 9:00-15:00.

Zwiedzane dla turystów indywidualnych odbywa się w wyznaczonych godzinach, dlatego aby uniknąć czekania lepiej wcześniej skontaktować się z obiektem i dowiedzieć o której dokładnie wyrusza grupa. Można to zrobić dzwoniąc pod numer: 95 741 99 99 lub 509 868 965.

Jak przygotować się do zwiedzania bunkrów?

Z uwagi na to, że temperatura w podziemnych korytarzach wynosi około 10 stopni (przez cały rok) to zwiedzając obiekt lepiej zabrać ze sobą cieplejszą odzież - długie spodnie i bluzy. Do tego obowiązkowo wygodne buty. Przydadzą się także latarki, bo jedynie trasa krótka jest w całości oświetlona.

W przypadku wyboru trasy ekstremalnej, trwającej do 8 godzin, warto zabrać ze sobą prowiant.

Na terenie MRU obowiązuje całkowity zakaz palenia tytoniu i spożywania alkoholu.

Sonda
Byłeś/aś kiedyś w Międzyrzeckim Rejonie Umocnionym?
Schrony i bunkry we Wrocławiu. W nich się schowamy w razie wojny ?