ATRAKCJE

Park Narodowy "UJście Warty": Raj dzikich ptaków niedaleko Gorzowa. Tu natura żyje swoim rytmem

2024-04-27 15:26

Prawie 250 gatunków ptaków, w tym kilkadziesiąt zagrożonych wyginięciem. Do tego rozległe łąki, bagna i pastwiska - to właśnie Park Narodowy "Ujście Warty", w którym przyroda pozostaje w nienaruszonym stanie. To idealne miejsce do wycieczek, zarówno pieszych jak i rowerowych. Wyznaczone są tu ciekawe trasy turystyczne, po których można się poruszać podziwiając okoliczną przyrodę.

Park Narodowy "Ujście Warty" zlokalizowany jest na terenie trzech gmin: Słubice, Kostrzyn nad Odrą oraz Witnica. Dojazd samochodem z Gorzowa zajmuje niecałą godzinę. I warto ją poświęcić, ponieważ na miejscu czekają nas piękne widoki, malownicze trasy i niezwykłe gatunki ptaków.

Większość parku to podmokłe łąki, pastwiska i rozlewiska, które są idealnym miejscem do życia dla około 245 gatunków ptaków, z czego ponad 170 to gatunki lęgowe, a 26 z nich to gatunki uznane za ginące. Mowa m.in. o żurawiu, rybitwie czarnej, wodniczce czy derkaczu.

Park Narodowy "Ujście Warty". Ścieżki przyrodnicze i spacerowe

Na terenie parku wyznaczono kilka szlaków i ścieżek, z których mogą skorzystać odwiedzający. Są to:

1. "Ptasim szlakiem" - długość trasy 2 km

Ścieżka prowadzi betonową drogą przez jedna z najbardziej atrakcyjnych w parku terenów lęgowych ptaków. Najlepszym terminem korzystania ze ścieżki jest okres wiosenny.

2. "Mokradła" - długość trasy 1 km

Ścieżka mieści się w Chyrzynie. Poświęcona jest różnorakim funkcjom jakie tereny podmokłe pełnią w przyrodzie i gospodarce człowieka.

3. "Na dwóch kółkach przez Polder Północny" - długość trasy 30 km

Ścieżka przyrodniczo-historyczna. Prowadzi rozległe łąki. Jeden z jej fragmentów przebiega wzdłuż koryta Warty.

4. "Olszynki" - długość trasy 3 km

Trasa na terenie Polderu Północnego. Odwiedzający mają możliwość spaceru po drewnianej kładce wiodącej przez obszary leśne, zbiorowiska ziołorośli, wilgotną łąkę i szuwar mozgowy.

5. "Torfianka" - długość trasy 1 km

To ścieżka w części w postaci drewnianej kładki wiodąca wzdłuż torfianki i przez szuwar mozgowy. Umożliwia skórcenie trasy ścieżki nr 3.

6. "Przyrodniczy Ogród Zmysłów"

Jest to ogródek dydaktyczny przy siedzibie parku w Chyrzynie. Składa się z kilkunastu punktów, których większość ma formę interaktywną.

Szlaki turystyczne w Parku Narodowym "Ujście Warty"

  • Szlak żółty - 12,3 km - to fragment szlaku rowerowego Dąbroszyn-Gostkowice, którego łączna długość wynosi ponad 28 km.
  • Szlak zielony - 3,4 km - krótki szlak prowadzący od Kamienia Wielkiego do Wału Północnego Warty. Przez teren parku przebiega od granicy Parku na Kamieńskiej Grobli do Wału Północnego "Niwka".
  • Szlak czarny - 1 km - zaczyna się przy zabytkowej stacji pomp w Warnikach i prowadzi wałem przeciwpowodziowym do tzw. "Śluzy", gdzie łączy się ze szlakiem żółtym.

Wstęp do Parku Narodowego "Ujście Warty". Czy potrzeba są bilety?

Za wstęp na teren Parku Narodowego Ujście Warty nie trzeba płacić. Bilet wstępu, w cenie 2 i 4 zł, obowiązuje jedynie na wieżę widokową w Chyrzynie oraz do Ośrodka Muzealno-Edukacyjnego w Słońsku.

Sonda
Lubisz zwiedzać Lubuskie?
Wioska słowiańska w parku na Zdrowiu w Łodzi