Gang rozbity

i

Autor: pci

AKCJA

Potężny gang rozbity. W akcji brali udział funkcjonariusze CBŚP z Gorzowa

2023-04-14 9:04

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji z Gorzowa Wielkopolskiego, wraz z pomocą niemieckich urzędników i polskich jednostek kontrterrorystycznych, przeprowadzili działania mające na celu rozbicie zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie dokonywali kradzieży wartościowego towaru z naczep tirów, sprzedając go później w Polsce.

W czasie akcji policjanci zatrzymali 10 osób i zabezpieczyli m.in. narzędzia służące do włamań i kradzieży samochodów, fałszywe dokumenty tożsamości, prawa jazdy, pieniądze i inne dowody.

Grupa przestępcza działała od 2013 roku, kradnąc towary z ciężarówek metodą zwanej "na plandekę". Przestępcy głównie kierowali się wartościowym sprzętem elektronicznym, markową odzieżą, obuwiem, kosmetykami i innymi cennymi towarami. Przestępstwa te dokonywano w nocy na niemieckich parkingach przy autostradach i drogach ekspresowych. Dzięki ściślejszej współpracy z niemieckimi służbami, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Gorzowie Wielkopolskim, grupa przestępcza została rozbita.

Policjanci ustalili, że grupa przestępcza działała zgodnie z jednym schematem. Najpierw dokładnie sprawdzali parking, by upewnić się, że kierowcy śpią, po czym nacinając plandeki naczep, sprawdzali rodzaj przewożonego ładunku. Kradzież następowała natychmiast po znalezieniu cennego towaru. Szacuje się, że jednorazowe straty pokrzywdzonych wynosiły setki tysięcy złotych. Skradzione towary były przewożone do magazynów w Polsce, a następnie sprzedawane na portalach internetowych, w sklepach, a nawet w miejscowościach nadmorskich na stoiskach w sezonie letnim. Według śledczych członkowie grupy stworzyli hermetyczną strukturę, w której była wyraźna podział ról i zadań.

To był dopiero początek ich problemów

Pod koniec 2021 roku policjanci z Zarządu w Gorzowie Wielkopolskim Centralnego Biura Śledczego Policji przeprowadzili pierwszą akcję przeciwko gangowi. Zlikwidowali oni w Pyrzycach dwa magazyny paserskie, w których ukryte były głównie kradzione sprzęty AGD, markowa odzież i obuwie. Wartość przejętych towarów wstępnie oszacowano na ponad 20 mln złotych. Podczas tej operacji zatrzymano także dwie osoby odpowiedzialne za prowadzenie magazynów.

Funkcjonariusze z Gorzowa rozbili potężny gang. Znamy szczegóły

W ostatnim czasie policjanci z Zarządu w Gorzowie Wlkp. CBŚP przeprowadzili działania, w których wzięło udział ponad 200 funkcjonariuszy. Oprócz policjantów z Gorzowa Wlkp. w działaniach uczestniczyli również funkcjonariusze CBŚP z Zarządu w Szczecinie oraz kontrterroryści z Samodzielnych Pododdziałów Kontrterrorystycznych Policji ze Szczecina, Bydgoszczy, Gorzowa Wlkp., Poznania i Wrocławia. W akcji brali także udział funkcjonariusze niemieckiej Policji, zgodnie z porozumieniem między Komendantem Głównym Policji a Prezydium Policji Kraju Związkowego Brandenburgia w sprawie utworzenia grupy operacyjno-śledczej.

Policja zdołała zatrzymać i zabezpieczyć materiały dowodowe dotyczące działalności tej zorganizowanej grupy przestępczej. Mam nadzieję, że wkrótce uda się postawić oskarżenia przed sądem i że sprawcy odpowiedzą za swoje czyny. Takie działania pokazują, że organy ścigania nie pozwalają na bezkarność przestępców i dążą do ochrony bezpieczeństwa i mienia obywateli.

W Prokuraturze Okręgowej w Gorzowie Wielkopolskim osoby, które zostały zatrzymane, zostały oskarżone o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, w tym dwie z nich oskarżone zostały o kierowanie gangiem. Niektórzy z zatrzymanych mają również zarzuty w kradzieżach, pomaganiu w przestępstwach lub praniu pieniędzy. Na wniosek prokuratora, Sąd Rejonowy w Gorzowie Wielkopolskim zastosował tymczasowe aresztowanie jako środek zapobiegawczy wobec dziewięciu z zatrzymanych.

Wielka akcja CBŚP. Zatrzymali groźnych bandytów. Kradli i napadali udając policjantów
Sonda
Czy byłeś/aś kiedykolwiek świadkiem kradzieży?