Działania CBŚP i KAS w województwie lubuskim oraz dolnośląskim
Ze wspólnych ustaleń policjantów z Zarządu w Gorzowie Wielkopolskim Centralnego Biura Śledczego Policji wspólnie oraz Wielkopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Poznaniu (KAS) okazało się, że na terenie dwóch województw - lubuskim oraz dolnośląskim działa zorganizowana grupa przestępcza. Grupa zajmuje się przestępczością akcyzową. Policjanci ustalili, że papierosy bez polskich znaków akcyzy miały być przemycane poza granice Polski i na terenie innych krajów europejskich wprowadzane do obrotu.
Do akcji doszło jeszcze w listopadzie to w jednym z budynków w Nowej Soli znajdowały się dwie furgonetki. W ich środku znajdowały się kartony z nielegalnymi papierosami. Policjanci podczas przeszukania hal magazynowanych ujawnili kolejne papierosy oraz "poligrafię z nadrukami zastrzeżonych znaków towarowych różnych firm tytoniowych. Łącznie na tej posesji zabezpieczono blisko 3,7 mln szt. papierosów W trakcie działań do sprawy zatrzymano dwie osoby" - podaje CBŚP. To nie koniec. Okazało się, że na innej nowosolskiej posesji działała pakowalnia papierosów. Tam zabezpieczono ponad 1,5 mln papierosów, urządzenia służące do ich pakowania. Zatrzymano tam również kolejnych 5 osób.
Jak podaje dalej CBŚP w Lubinie zostały przejęte kolejne nielegalne papierosy. W jednym z pomieszczeń było ponad 1,3 mln sztuk papierosów.
Polecany artykuł:
Osoby zatrzymane usłyszały zarzuty
Jak poinformowała CBŚP na swojej stronie internetowej w sumie podczas akcji zostało zatrzymanych 7 osób, które usłyszały zarzuty w Prokuraturze Okręgowej w Zielonej Górze.
- Prokurator Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze przedstawił zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz karnoskarbowe. Na podstawie zebranego materiału dowodowego, decyzją sądu zastosowano wobec podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania - czytamy w komunikacie CBŚP.
Polecany artykuł:
- Wyprodukowane nielegalne papierosy pakowano do ciężarówek i wywożono poza granice kraju, między innymi do Danii. Gdyby zatrzymane wyroby tytoniowe trafiły do sprzedaży, budżet państwa straciłby ponad 7,6 mln zł - zaznaczyła dla PAP, rzeczniczka szefa KAS Justyna Pasieczyńska.
Zatrzymani pochodzą z Polski i Mołdawii
Wśród zatrzymanych jest 3 Polaków oraz 4 obywateli Mołdawii. Jak podaje CBŚP w sumie zostało przeszukanych 16 obiektów. Policjanci przejęli 6,5 miliona sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy. Były one warte blisko 5 mln zł. Gdyby te wyroby tytoniowe trafiły do sprzedaży, szacowane straty budżetu państwa wyniosłyby ponad 7,6 mln złotych. Sprawa ma charakter rozwojowy. Zobacz koniecznie poniżej galerię zdjęć, które przedstawiają przedmioty z przeszukanych miejsc.
Źródło: Akcja CBŚP i KAS. 7 osób zatrzymanych, w tle 6,5 mln nielegalnych papierosów [ZDJĘCIA]