Gorzów: kuratorium

i

Autor: SG

Gorzów: Posłanki sprawdziły czy rodzice ślą skargi do kuratorium

2022-02-10 16:11

Kontrola poselska w kuratorium oświaty w Gorzowie. Posłanki chciały wiedzieć ile skarg na działania organizacji pozarządowych w lubuskich szkołach wysłali rodzice. Był to bowiem argument za wprowadzeniem tzw. Lex Czarnek.

W Lubuskiem rodzice nie skarżyli się na działalność organizacji pozarządowych w szkołach. Tak wynika z czwartkowej (10.02) kontroli posłanek Koalicji Obywatelskiej w kuratorium oświaty w Gorzowie. ​Pytały one o to, ponieważ był to argument za wprowadzaniem nowego prawa oświatowego, tzw Lex Czarnek. Minister edukacji przekonywał, że do kuratoriów wpływały setki, a nawet tysiące skarg. Politycy opozycji sprawdzili kuratoria w całym kraju. Wyszło im, że przez sześć lat w 29 tysiącach szkół było nieco ponad... 30 takich przypadków.

To pokazuje że ten problem również na terenie województwa lubuskiego jest problemem wydumanym, problemem, który miał być podstawą do politycznej ustawy, która odbiera rodzicom prawo decydowania o edukacji swoich dzieci - mówi posłanka Krystyna Szumilas, była minister edukacji.

Według nowego prawa dyrektorzy, którzy zechcą zorganizować w szkole zajęcia prowadzone przez organizacje pozarządowe, muszą uzyskać zgodę kuratora, a dziecko - zgodę rodzica. Politycy zebrane informacje chcą przekazać prezydentowi. Liczą, że przekona to Andrzeja Dudę do zawetowania ustawy.

QUIZ. Czwartkowy test z geografii. Wiesz gdzie leżą góry, rzeki, jeziora? Tylko dla mistrzów

Pytanie 1 z 15
Śnieżne Kotły to szczyt w…