Drogi krajowe, wojewódzkie i gminne (miejskie) podzielone są na różne standardy zimowego utrzymania. Na terenie naszego województwa, drogami o najwyższym standardzie zimowego utrzymania są: droga ekspresowa S3 i autostrada A2. Jest to łącznie ponad 450 kilometrów. Jak szybko drogowcy mają uprać się ze śniegiem lub lodem na tych trasach?
Polecany artykuł:
Standard I oznacza, że jezdnia jest odśnieżona na całej szerokości łącznie z poboczami utwardzonymi i nie może występować warstwa zajeżdżonego śniegu. Po ustaniu opadów śniegu śnieg luźny może zalegać do 4 godzin, a błoto pośniegowe może występować do 6 godz.
Polecany artykuł:
W standardzie II są wszystkie drogi krajowe na terenie województwa, których utrzymanie leży w gestii GDDKiA. Są to na przykład: DK 22 od Kostrzyna w kierunku Gdańska. Tutaj po ustaniu opadów śniegu, śnieg luźny może zalegać do 4 godzin, a błoto pośniegowe i warstwa zjeżdżonego śniegu o grubości nieutrudniającej ruchu może występować nawet do 6 godzin.
Wiele dróg na terenie naszego województwa jest w jeszcze niższym – trzecim standardzie zimowego utrzymania. W tym przypadku jezdnia jest odśnieżona na całej szerokości, a śliskość zimowa zlikwidowana ma być na skrzyżowaniach z innymi drogami publicznymi utwardzonymi, na skrzyżowaniach z liniami kolejowymi, na odcinkach o pochyleniu >4%, na przystankach autobusowych oraz innych miejscach ustalonych przez zarządcę drogi. Śnieg luźny, warstwa zjeżdżonego śniegu o grubości utrudniającej ruch samochodów osobowych oraz zaspy mogą występować do 6 godz. od momentu ustaniu opadów śniegu.
Polecany artykuł:
Na terenie naszego regionu jest też mnóstwo dróg o jeszcze niższym – IV, V i nawet VI standardzie zimowego odśnieżania. DO tych dróg możemy zaliczyć wszystkie inne drogi - także to osiedlowe. Co nas czeka zimą na tej lub podobnej drodze? Otóż luźny śnieg może tam zalegać do 8 godzin, możemy napotkać zaspy, a przerwy w komunikacji (drożności drogi) mogą potrwać nawet 8 godzin! Gołoledź i śliskość pośniegowa mogą utrzymywać się od 8 do 10 godzin!
Polecany artykuł:
Drogowcy apelują, aby przepuszczać sprzęt odśnieżający
Zadaniem kierowców obsługujących sprzęt do zimowego utrzymania dróg jest zapewnienie przejezdności. Sprzęty są szerokie, niektóre zajmują cały pas drogi, poruszają się wolno, z prędkością ok. 40-50 km/h. Za sobą pozostawiają jednak odśnieżoną drogę - bezpieczniejszą i gwarantującą płynniejszy ruch. Mimo że służby drogowe posługują się żółtymi światłami sygnalizacyjnymi, a nie jak Policja czy służba zdrowia niebieskimi, pełnią rolę zbliżoną do tej przypisanej służbom porządkowym i ratowniczym. Dlatego drogowcy apelują o przepuszczanie takich pojazdów. Utrudnianie im pracy, np. poprzez nieprzepuszczanie na drodze, zajeżdżanie drogi czy spychanie do rowów, stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia zarówno pracowników służb oraz innych użytkowników dróg.