porozumienie zgoda

i

Autor: pixabay.com

Gala

Za nami coroczna gala. Aktorka Anna Łaniewska i malarz Roman Piciński laureatami „Motyli”

2023-09-30 8:58

W piątek, podczas gali w Filharmonii Gorzowskiej wręczono doroczne nagrody kulturalne prezydenta miasta Gorzowa Wlkp. - "Motyle". Otrzymali je aktorka Anna Łaniewska i malarz Roman Piciński – poinformowała PAP dyr. Wydz. Promocji i Informacji UM Gorzowa Wlkp. Marta Liberkowska.

Laureaci dołączając do grona ponad 40 osób docenionych w ten sposób za wkład w rozwój gorzowskiej kultury.

Nagroda Kulturalna Prezydenta Miasta Gorzowa to wyróżnienie, przyznawane nieprzerwanie od 24 lat

Anna Łaniewska od 34 lat jest aktorką Teatru im. Juliusza Osterwy w Gorzowie. W dorobku artystycznym posiada ponad 200 ról teatralnych. Jest także wykładowcą w Studiu Teatralnym. Ponadto, pisze scenariusze do sztuk teatralnych i tekstów piosenek, reżyseruje i prowadzi wiele projektów realizowalnymi z dziećmi, młodzieżą, dorosłymi, a także z seniorami.

Drugi z tegorocznych laureatów, Roman Piciński jest gorzowskim malarzem i grafikiem, uczniem Jana Korcza. Artysta do perfekcji opanował malarstwo pastelowe, technikę akwareli i gwaszu. W swoich pracach uwiecznił m.in. piękno przedwojennego Gorzowa. Prace te mają szczególny wymiar, ponieważ były poprzedzone kwerendą i poparte szczegółową analizą dokumentacji historyczno-architektonicznej, zachowanej w archiwach.

Nagroda Kulturalna Prezydenta Miasta Gorzowa to wyróżnienie, przyznawane nieprzerwanie od 24 lat za osiągnięcia artystyczne, a także za sukcesy w edukacji kulturalnej, animacji i upowszechnianiu kultury. Otrzymać ją mogą pełnoletnie osoby fizyczne lub stowarzyszenia, fundacje, instytucje kultury, związki twórcze lub zespoły artystyczne.

„Motyle” są wręczane podczas gali inaugurującej nowy sezon kulturalny w Gorzowie

- Prezydenta miasta w trudnym wyborze laureatów wspiera co roku Kapituła Nagrody Kulturalnej, która składa się z dotychczasowych laureatów, jak również z autorytetów i specjalistów reprezentujących różne dziedziny kultury. Autorem statuetek wręczanych laureatom – Motyli jest gorzowski rzeźbiarz Andrzej Moskaluk – dodała Liberkowska.

„Motyle” są wręczane podczas gali inaugurującej nowy sezon kulturalny w Gorzowie, której oprawa artystyczną był koncert „Efekt motyla” - projekt realizowany wspólnie przez Filary Jazz Big Band i Orkiestrę Filharmonii Gorzowskiej.

Inauguracja sezonu kulturalnego to również okazja do wręczenia odznaczeń państwowych. Medale i odznaki ministra kultury i dziedzictwa narodowego trafiły do znanych i zasłużonych gorzowian związanych z kulturą.

Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis” wyróżniono: aktorkę Bożenę Pomykałę-Kukorowską i muzyka Jana Markuszewskiego. Odznakę Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” otrzymali: animatorka kultury Iwona Goździk i muzycy: Maciej Grygiel, Marek Konarski, Dawid Pajdzik i Bartosz Pernal.

Wręczenie nagrody Izabeli Kraj