Święty Mikołaj

i

Autor: Canva Pro

ŚWIĘTA

QUIZ: Wyjątkowe i oryginalne tradycje na Boże Narodzenie. Zgadniesz z jakiego kraju pochodzą? Quiz

2023-12-26 14:03

Nie od dziś wiadomo, ze co kraj to obyczaj, a powiedzenie to idealnie sprawdza się w święta Bożego Narodzenia! Każdy kraj ma swoje własne tradycje i zwyczaje związane z przyjściem Jezusa Chrystusa na świat. Niektóre z nich potrafią mocno zaskoczyć! Sprawdź, czy odgadniesz z jakiego kraju pochodzi dany zwyczaj.

Polskie tradycje świąteczne

Wiara katolicka jest mocno zakorzeniona w polskiej tradycji, dlatego tutaj święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas, który celebrowany jest w większości domów.

Zgodnie z polskim zwyczajem w trakcie Wigilii na stole powinno się pojawić przynajmniej 12 potraw, oczywiście bezmięsnych, gdyż 24. grudnia, według tradycji, spożywanie mięsa jest zabronione. Pod obrusem natomiast umieszcza się sianko, które ma zwiastować dobrobyt na cały przyszły rok.

Przy stole powinno się też zostawić miejsce dla niespodziewanego gościa, bo w tym dniu każdy potrzebujący powinien zostać przyjęty.

W wieczór wigilijny dzieci z niecierpliwością spoglądają za okno wypatrując pierwszej gwiazdki, ponieważ to właśnie wtedy ma przyjść Gwiazdor, który zostawia prezenty pod pachnącą choinką.

Zwyczajów i tradycji jest dużo więcej, a w każdym kraju wyglądają one nieco inaczej. Zdarza się też, że dla nas bedą one wyjątkowo... dziwne! A czy Ty odgadniesz z jakiego kraju może pochodzić dany zwyczaj? Sprawdź się w quizie!

QUIZ: Oryginalne zwyczaje i tradycje świąteczne. Zgadnij z jakiego kraju pochodzą

QUIZ: Dziwne i oryginalne zwyczaje i tradycje świąteczne. Zgadnij z jakiego kraju pochodzą

Pytanie 1 z 10
W tym kraju świąteczne prezenty przynosi nie Święty Mikołaj, a wiedźma Befana.
Befana
Konwój Świętego Mikołaja w Lesznie. Ekstremalne Mikołajki z NGO