Kometa

i

Autor: pixabay.com

KOSMOS

Wyjątkowa kometa "z rogami" zbliża się do Ziemi! Obiekt nagle stał się jaśniejszy

2023-08-01 10:37

W kierunku naszej planety leci kometa Kometa 12P/Pons-Brooks. Tor jej lotu śledzą astronomowie, którzy ostatnio zauważyli, że obiekt znacznie zwiększył swoją jasność tworząc wokół powierzchni coś w rodzaju rogów. Już wkrótce kometa znajdzie się rekordowo blisko Ziemi.

Kometa 12P/Pons-Brooks odkryta została jeszcze w 1812 roku i od tamtej pory znajduje się pod czujną obserwacją astronomów. Obiekt ma średnicę około 30 kilometrów i okrąża Słońce w ciągu 72 lat. Ostatnio zaczął się zmieniać i zyskał nietypowy wygląd.

Kometa stała się 100 razy jaśniejsza i przypomina statek kosmiczny z Gwiezdnych Wojen

20 lipca 2023 roku astronomowie zanotowali niecodzienne zjawisko. Jak się okazało, kometa nagle znacznie zyskała na jasności. Według szacunków stała się nawet 100 razy jaśniejsza niż wcześniej!

Wszystko na skutek silnej eksplozji, której towarzyszył wyrzut olbrzymich ilości gazu oraz skalistych i lodowych drobinek. Te mocniej odbijają światło słoneczne, dlatego obiekt świeci jaśniej.

Co więcej, cały proces zmienił kształt komety nadając jej specyficznych "rogów". Teraz wyglądem przypomina słynny statek kosmiczny Sokół Millenium, który pojawił się w serii Gwiezdnych Wojen, a którym dowodził Han Solo.

Rogaty obiekt znajdzie się niebezpiecznie blisko Ziemi

Kometa w tej chwili leci w kierunku naszej planety i według obliczeń już 2 czerwca 2024 roku znajdzie się rekordowo blisko niej. Odległość od Ziemi będzie wtedy wynosiła około 230 milionów kilometrów.

Co ciekawe, obiekt prawdopodobnie będzie można dostrzec gołym okiem! Dla astronomów z kolei ma to być wyjątkowa okazja, by dokładniej przyjrzeć się temu co znajduje się na jej powierzchni.

Sonda
Myślisz, że w kosmosie istnieje życie?
ROK PODWYŻSZONEGO RYZYKA? Astrolog Piotr Piotrowski u Jaruzelskiej o tym, CO NAS CZEKA w 2023 | Gwiazdozbiór Jaruzelskiej