Tory kolejowe

i

Autor: pixabay.com - zdjęcie ilustracyjne

Wrócą bezpośrednie pociągi do Zielonej Góry. Kiedy?

2023-01-21 0:05

To prawie niekończąca się historia. Prawie, bo wszystko wskazuje na to, że niebawem serial o nazwie remont linii kolejowej pomiędzy Zbąszynkiem a Czerwieńskiem dobiegnie końca. Co to ma wspólnego z Gorzowem? Sporo.

Remontowany odcinek linii kolejowej, który leży pośrodku województwa lubuskiego, to część trasy pociągu relacji Gorzów - Zielona Góra. Bezpośrednie połączenia na tym odcinku zostały zawieszone w 2020 roku i od tego czasu, pomiędzy Zbąszynkiem a Zieloną Górą kursują autobusy. Część z nich dowozi mieszkańców Zielonej Góry do Zbąszynka na pociągi w kierunku Poznania, a inne - od Zbąszynka do Zielonej Góry i z powrotem. Są to pasażerowie pociągów uruchamianych przez spółkę Polregio.

Jak informuje PKP PLK, konieczna była modyfikacja harmonogramu i zmiana terminu zakończenia prac, które umożliwią wznowienie przejazdu pociągów bez zastępczej komunikacji autobusowej. - Jest to przewidywane w pierwszym kwartale bieżącego roku. Natomiast zakończenie wszystkich robót objętych kontraktem, już bez wpływu na ruch pociągów, w drugim kwartale 2023 roku - mówi Radosław Śledziński z biura prasowego PKP PLK.

Na około 35-kilometrowym odcinku wymieniona jest nawierzchnia torowa, zakończono również przebudowę większości przejazdów kolejowo-drogowych, które znajdują się na tej trasie.

- Obecnie wykonawca koncentruje się na budowie mostów i wiaduktów, np. w okolicy Zbąszynka gotowa jest już część obiektu nad łącznicą kolejową, następnie realizowane będą prace nad częścią tego obiektu przebiegającą nad linią kolejową Poznań-Kunowice - dodaje Śledziński.

Rozpoznaj niezwykłe rośliny, które kwitną w ogrodzie zimą - ciekawe, czy zdobędziesz komplet punktów?

Pytanie 1 z 10
Kwiaty u tej zimozielonej roślinki mogą pojawić się nawet w grudniu. Jej nazwa to:
Ciemiernik