Twist prezentuje się świetnie.

i

Autor: coola Twist prezentuje się świetnie.

Są pieniądze dla Gorzowa. To 180 milionów złotych na zakup tramwajów

2023-01-20 11:51

180 milionów złotych wsparcia z funduszy europejskich otrzyma Gorzów na zakup nowoczesnych tramwajów. Według prezydenta Gorzowa jest to symboliczny koniec ery "Helmutów"

Po bardzo trudnych i długich staraniach o wsparcie finansowe dla gorzowskiej komunikacji miejskiej mamy to: 180 mln złotych na zakup tramwajów, które przyjadą do Gorzowa i uzupełnią naszą flotę. Wymienimy stare tramwaje, które jeszcze jeżdżą na nowoczesny tabor. To symboliczny koniec ery Helmutów – powiedział prezydent Jacek Wójcicki.

Środki zostaną wykorzystane na zakup dziesięciu nowych tramwajów oraz przebudowę kolejnych elementów trakcji, oraz rozbudowę linii tramwajowych. Wsparcie będzie pochodziło z Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027. Na transport miejski przeznaczono dla Polski kwotę 2 mld euro, czyli ponad 9 mld zł i właśnie w ramach tych środków nastąpiło przyznanie funduszy dla Gorzowa.

W czasach kryzysu, w nowy rok wchodzimy z nowymi informacjami, z nowymi wieściami, oczywiście mówimy o transporcie niskoemisyjnym albo zeroemisyjnym, do tego w Unii Europejskiej przykłada się olbrzymią wagę i to samo jest w projektach krajowych, a także tych gorzowskich – powiedziała europoseł Elżbieta Rafalska.

Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa do końca czerwca 2024 roku Miasto powinno złożyć wniosek o dofinansowanie w zakresie wykorzystania tych środków. – O ile wiemy, że wykorzystamy je na zakup dziesięciu wozów tramwajowych, te środki, które pozostaną musimy bardzo rozsądnie przeanalizować, w którą stronę, w jakiej kolejności rozwój sieci tramwajowej w Gorzowie powinien następować – powiedziała wiceprezydent Iwona Olek.

Potrzebna jest aktualizacja koncepcji, tak żeby inwestycja w nowe linie tramwajowe była faktycznie uzasadniona ekonomicznie, z korzyścią dla Miasta – dodała wiceprezydent.

QUIZ. Serialowe sieroty. Nie wszystkie miały szczęście. Pamiętasz ich losy?

Pytanie 1 z 14
Ten serial opowiadał o rodzinie, która z założenia zajmowała się adopcją dzieci z domu dziecka. Pamiętasz tytuł?