Cmentarz Świętokrzyski

i

Autor: Jan Wojtanowski / www.um.gorzow.pl

CMENTARZ

Więźniowie na zabytkowym Cmentarzu Świętokrzyskim w Gorzowie. Skazani sprzątają nekropolię przed Dniem Wszystkich Świętych.

2023-10-19 17:17

1. listopada, czyli w środę, jak co roku obchodzić będziemy Dzień Wszystkich Świętych. To doskonała okazja do odwiedzin grobów, i to nie tylko najbliższych osób. W tym czasie pamiętać należy o wszystkich! Dlatego też w Gorzowie oficjalnie rozpoczęły się porządki na nekropoliach. Urzędnicy pojawili się już na zabytkowym cmentarzu świętokrzyskim.

Cmentarz Świętokrzyski w Gorzowie. Niezwykłe miejsce, o którym warto pamiętać

Cmentarz Świętokrzyski zlokalizowany jest przy ulicy Warszawskiej na powierzchni około 3,5 hektara. Założony został w drugiej połowie XIX wieku, najprawdopodobniej około 1890 roku. To oznacza, że jest to jedna z najstarszych zachowanych nekropolii Gorzowa.

To właśnie w tym miejscu znajduje się około 7 tysięcy grobów powstańców wielkopolskich, więźniów obozów hitlerowskich i osób zasłużonych dla miasta.

Porządki na Cmentarzu Świętokrzyskim

W związku ze zbliżającym się Dniem Wszystkich Świętych na nekropolii rozpoczęły się prace porządkowe. Wszystko z myślą o osobach, które zechcą tego dnia odwiedzić cmentarz i zostawić znicze na grobach.

Robotami zajmuje się gorzowski Wydział Gospodarki Komunalnej i Transportu Publicznego przy wsparciu Inneko i... więźniów z gorzowskiego Zakładu Karnego.

Pracownicy i skazani już rozpoczęli wywożenie powalonych gałęzi, koszenie traw, odchwaszczanie, opróżnianie pojemników na śmieci. Zajmują się też oczyszczeniem starych alejek betonowych" informują urzędnicy.

Uporządkowane zostaną też dojścia do cmentarza od ulicy Głowackiego. W dalszej kolejności naprawione będą m.in. ławki przy dojściu do cmentarza od ul. Głowackiego, uporządkowanie sąsiedztwo kaplicy grekokatolickiej oraz schody na terenie nekropolii.

Porządki będą prowadzone przez najbliższe kilka kolejnych dni.

Muzeum Zabytkowych Narzędzi w Gorzowie

Sonda
Wybierasz się na groby bliskich w Dzień Wszystkich Świętych?
Wszystkich Świętych na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie