podniesiony poziom wód na Warcie

i

Autor: PAP/Lech Muszyński

RZEKA

Warta w Gorzowie wciąż powyżej stanu ostrzegawczego! Poziom wody w rzece nie opada

2024-02-13 15:01

Od początku lutego w Gorzowie obowiązuje stan pogotowia przeciwpowodziowego, co ma związek z rosnącym poziomem wody w Warcie. Wskaźniki cały czas utrzymują się powyżej stanu ostrzegawczego, a służby pozostają w gotowości do podjęcia ewentualnych działań.

Z uwagi na alarmujący stan wody w rzece na wysokości Gorzowa, od 2. lutego obowiązuje stan pogotowia przeciwpowodziowego. Jak przyznają urzędnicy: nie ma powodu do niepokoju, ale "lepiej dmuchać na zimne".

Wody jest tak dużo, że całkowicie zalane są dolne tarasy bulwarów, a jej poziom niebezpiecznie zbliża się do wałów po stronie Zawarcia.

Poziom wody w Warcie stan na 13.02.2024

We wtorek (13.02), czyli dokładnie tydzień po wprowadzeniu stanu pogotowia przeciwpowodziowego, poziom wody w Warcie na wysokości Gorzowa wciąż był powyżej stanu ostrzegawczego. Stan wody wynosi obecnie 420 centymetrów. Przypomnijmy, stan ostrzegawczy to 390 cm. Do stanu alarmowego brakuje zatem 50 cm.

Stan ostrzegawczy przekroczony został również w Kostrzynie nad Odrą i w Santoku. Wody przybywa też na Noteci i Obrze.

Służby w gotowości, prowadzony jest monitoring

W związku z tak wysokim poziomem wody miejskie służby na bieżąco prowadzą monitoring stanu wody w Warcie, zarówno w Gorzowie jak i w okolicznych miejscowościach. Wyposażenie magazynu przeciwpowodziowegojest dostępne przez cały czas dla straży pożarnej.

Jak przyznaje wicewojewoda: sytuacja jest pod kontrolą i jak na razie zagrożenia nie ma.

Sonda
Obawiasz się powodzi?
Powódź pod Wyszkowem. Wojsko pomaga zagrożonym gospodarstwom