Warta w Gorzowie Gorzów

i

Autor: Donata Dłubek / Fotografujemy Gorzów / www.facebook.com

WARTA

Warta powoli opada. Sytuacja hydrologiczna w Gorzowie zaczyna się stabilizować. Jaki jest poziom wody w rzece?

2024-03-11 13:58

Wszystko wskazuje na to, ż emieszkańcy zaniepokojeni wysokiem poziomem wody w rzece Warcie, na wysokości Gorzowa, mogą nieco odetchnąć z ulgą. Jak wskazują wodomierze: rzeka opada i mimo, że wciąż jest powyżej stanu ostrzegawczego to prognozy są optymistyczne.

Warta w Gorzowie wciąż wysoko

Wielu gorzowian z niepokojem patrzy w stronę Warty. Całkowicie zalane dolne tarasy bulwarów, ścieżka trasy nadwarciańskiej czy błonia po stronie Zawarcia. od lutego w mieście obowiązuje stan pogotowia przeciwpowodziowego, a służby są w ciągłej gotowości do podjęcia ewentualnych działań.

Takie zresztą był już konieczne, gdy Warta wylała na działki położone przy ulicy Warszawskiej. Miejsce zostało zabezpieczone workami z piaskiem, które mają uniemożliwić wodzie zalanie kolejnych obszarów. Podobne działania podjęte zostały także m.in. za AJP przy ul. Teatralnej.

Teraz okazuje się jednak, że poziom wody w rzece powoli zaczyna się stabilizować, a prognozy napawają optymizmem. Czy wkrótce wszystko wróci do normy?

Poziom wody w Warcie. Rzeka powoli opada

W poniedziałek (11.03) rano poziom wody w rzece wynosił 436 centymetrów. To oznacza, że wciąż jest wysoko powyżej stanu ostrzegawczego, który wynosi 390 cm, ale zaczyna się oddalać od stanu alarmowego określonego w Gorzowie na wysokości 470 centymetrów.

To dobre wiadomości, zwłaszcza, ze w najbliższych dniach w Gorzowie nie są zapowiadane opady deszczu, które mogłyby ponownie skomplikować sytuacje. Padać będzie praktycznie w całej Polsce, a GDDKiA wydała nawet apel do kierowców, ale opady te ominą m.in. województwo lubuskie. Jeśli więc nie wydarzy się nic nadzwyczajnego to jest spora szansa na to, że wkrótce Warta zacznie opadać na tyle, by móc to zauważyć gołym okiem!

Sonda
Obawiasz się powodzi?
Powódź pod Wyszkowem. Wojsko pomaga zagrożonym gospodarstwom