Gorzów Wielkopolski

i

Autor: Canva Pro

MIASTO

W tych gminach w województwie lubuskim żyje się najlepiej! Gorzów daleko za Zieloną Górą

2024-04-13 15:26

Serwis Samorządowy PAP przedstawił wyniki rankingu „Gmina Dobra do Życia”. Przeanalizowano w nim wszystkie gminy w Polsce uwzgledniając jakość życia mieszkańców, tj. m.in. dostęp do zieleni, zanieczyszczenie środowiska czy walory estetyczne. Na pierwszym miejscu w całym kraju znalazła się... Warszawa. A jak to wygląda w województwie lubuskim?

To już trzeci taki ranking opracowany przez Serwis Samorządowy PAP. W jego tworzeniu brał udział prof. dr hab. Przemysław Śleszyński z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk.

Ranking gmin dobrych dla życia. Co brano pod uwagę?

Eksperci przeanalizowali 2477 gmin w Polsce biorąc pod uwagę ponad 60 wskaźników wpływających na jakość życia mieszkańców. Sprawdzano m.in. walory estetyczne gminy, zanieczyszczenie środowiska, ilość zieleni, jakość dróg, dostępność do placówek edukacyjnych, tj. przedszkoli i żłobków, a także możliwości zatrudnienia czy nawet budżet danej gminy.

Jakość życia to jest coś, co nas otacza, coś w czym żyjemy i chcemy, żeby ta jakość życia była jak najlepsza. Dlatego w tym wskaźniku syntetycznym znalazło się spektrum tego, w czym żyjemy. Gdzieś musimy mieszkać, gdzieś musimy albo chcemy pracować, uczymy się, wypoczywamy, przemieszczamy się pomiędzy tymi różnymi miejscami naszej aktywności, więc wskaźnik stara się być czymś uniwersalnym, kompleksowym” – wyjaśnił prof. dr hab. Przemysław Śleszyński.

W tych gminach żyje się najlepiej!

Wnioski są jednoznaczne: najlepiej żyje się w Warszawie, Osielsku, Stalowej Woli, Gogolinie i Kleszczowie. Każda z tych gmin osiągnęła najwyższy wskaźnik jakości życia w swojej kategorii.

A jak sytuacja wygląda w województwie lubuskim?

Jak się okazuje najlepszym miejscem do życia jest tutaj... Zielona Góra. To właśnie to miasto otrzymało najwyższy wskaźnik wśród wszystkich lubuskich gmin. Zajmuje też wysoką lokatę jeśli chodzi o wszystkie w Polsce miasta na prawach powiatu - uplasowała się obok Warszawy, Krakowa, Wrocławia i Sopotu.

A Gorzów? Niestety, znalazł się nieco niżej, dopiero na miejscu szóstym wśród wszystkich lubuskich gmin.

TOP 10 gmin najlepszych do życia w woj. lubuskim

Podgorzowskie gminy w rankingu "Gmina dobra do życia"

Jeśli chodzi o inne gminy znajdujące się w okolicy Gorzowa, uwzględniając listę lubuską, to:

 • Międzyrzecz znalazł się na 12. miejscu
 • Santok na 18. miejscu
 • Witnica na 19. miejscu
 • Deszczno na 22. miejscu
 • Lubniewice na 26. miejscu
 • Drezdenko na 30. miejscu
 • Skwierzyna na 33. miejscu
 • Sulęcin na 34, miejscu
 • Bogdaniec na 40. miejscu
 • Maszewo na 41. miejscu
 • Słońsk na 45. miejscu
 • Strzelce Krajeńskie na 48. miejscu

Ranking TOP 50 najlepszych gmin do życia w województwie lubuskim zamyka Gozdnica.

Sonda
Uważasz, że woj. lubuskie jest dobrym miejscem do życia?
Wystawa w muzeum ziemii lubuskiej "Wino, kobieta i śpiew"