Odebrała telefon i to był błąd. Starsza pani straciła dorobek życia

i

Autor: sabinevarp / CC0 / pixabay.com Odebrała telefon i to był błąd. Starsza pani straciła dorobek życia

POLICJA

Udaremniono oszustwo na terenie Gorzowa! Czujna 77-letnia seniorka nie dała się nabrać

2024-01-31 11:57

Policjanci z Gorzowa nie pozostają obojętni i informują osoby starsze o możliwych działaniach oszustów. Angażują się w edukację seniorów, podczas spotkań przekazując niezbędną wiedzę, aby zapobiec staniu się ofiarami przestępstw. Osoby oszukujące za pomocą metod "na wnuczka" i "na policjanta" nadal próbują szukać ofiar w starszych mieszkańcach. Dzięki czujności 77-letnia seniorka wiedziała, jak zareagować i nie dała się oszukać.

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim regularnie organizują spotkania z seniorami, na których ostrzegają mieszkańców przed oszustami wyłudzającymi pieniądze za pomocą metod "na policjanta", "na wnuczka" i "na pracownika spółdzielni". Dzięki współpracy z informującymi mieszkańcami, sprawcy tego rodzaju przestępstw są często zatrzymywani. Niestety, nadal otrzymujemy informacje o kolejnych ofiarach lub próbach wyłudzenia.

Dzięki swojej czujności 77-letnia seniorka uniknęła utraty swoich oszczędności. Standardowo do niej zadzwoniła młoda osoba, podszywająca się pod wnuczkę. Szybko przedstawiła historię wypadku i przekonała seniorkę, żeby przekazała 80-tysięcy złotych na rzecz policji, aby córka kobiety uniknęła więzienia. Pomimo zdenerwowania i wzburzenia seniorka skontaktowała się z rodziną i opowiedziała im o całym zdarzeniu. Okazało się, że to próba oszustwa, która została natychmiast zgłoszona na policję.

W przypadku tego rodzaju przestępstw profilaktyka odgrywa niezwykle istotną rolę. Dlatego funkcjonariusze z Gorzowa prowadzą akcje informacyjne, których głównym celem jest uświadamianie osób starszych o grożących im niebezpieczeństwach. Chcemy, aby ten przekaz dotarł także do młodszych osób, które dzięki bezpośrednim kontaktom z rodzicami, dziadkami i innymi starszymi członkami rodziny, mogą przekazać im potrzebną wiedzę.

Z danych policyjnych wynika, że coraz więcej osób jest świadomych zagrożenia. Dzięki temu przestępcom coraz częściej nie udaje się oszukać kolejnych osób, do których dzwonią oszuści, próbujący wyłudzić pieniądze. Warto pamiętać, że zasada "ograniczonego zaufania" do nieznajomych dotyczy nie tylko dzieci. Dorośli również powinni mieć na uwadze tę zasadę, aby uniknąć stania się ofiarami własnej naiwności i braku rozwagi.

Oszuści wykorzystują ufność oraz dobre serce osób, które nie potrafią odmówić pomocy w trudnej sytuacji. Niespodziewane telefony osób podających się za policjantów, od dawno niewidzianych wnuków, siostrzeńców czy kuzynów nie muszą zakończyć się naszą finansową porażką, jeżeli będziemy przestrzegać kilku podstawowych zasad i nie będziemy działać z poziomu emocji.

Oszuści obłowili się na starszych osobach. Wielkie pieniądze leciały przez okna
Sonda
Czy padliście kiedyś ofiarą oszustwa?