Pieniądze

i

Autor: Canva Pro

OSZUSTWO

Lubuszanka uwierzyła w historię oszustów i straciła kilkadziesiąt tysięcy złotych! Jak do tego doszło?

2023-11-14 8:48

68-letnia mieszkanka Ośna Lubuskiego doświadczyła ogromnej straty finansowej w wysokości prawie 40 tysięcy złotych. Stała się ofiarą oszustwa, w którym sprawca podszywał się pod funkcjonariusza policji. Jak do tego doszlo?

Starsza kobieta uwierzyła w fałszywą historię, jakoby jej córka była winna wypadku drogowego w Niemczech. W obawie przed więzieniem, zgodnie z instrukcjami oszustki udającej niemieckiego policjanta, zebrała pieniądze oraz dorzuciła cenną sztabkę złota. Następnie przekazała te wartości oszustowi, który podszywał się pod funkcjonariusza.

Policja apeluje o ostrożność w przypadku otrzymywania telefonów od osób podających się za policjantów i wymagających przekazania pieniędzy. W razie wątpliwości warto skontaktować się bezpośrednio z policją pod numerem alarmowym 112. Oszuści stosują różne metody, dlatego ważne jest ciągłe edukowanie i informowanie seniorów o zmieniających się zagrożeniach.

Niestety, mimo wysiłków policji, oszuści zawsze znajdują nowe sposoby na manipulację i wyłudzanie pieniędzy. Zdarzenie z ubiegłego tygodnia, gdzie kobieta straciła 68 tysięcy złotych w wyniku oszustwa "na wypadek", pokazuje, jak perfidnie działają sprawcy, wykorzystując emocje i strach ofiary.

Oszustka podszywająca się za niemiecką policjantkę wprowadziła starszą kobietę w stan paniki, co skłoniło ją do przekazania pieniędzy i cennej sztabki złota, wierząc, że ratuje córkę przed więzieniem.

Bydgoszczanin ograbił ludzi na ponad milion złotych. Policjanci mówią o nim: perfidny oszust

Co należy robić w takich sytuacjach? Policja przypomina

  • należy zadbać o bezpieczeństwo naszych bliskich w starszym wieku - rozmawiajmy o podobnych zdarzeniach przy każdej okazji, aby pobudzić w nich świadomość i przypominać, że nigdy nie wiadomo kiedy zadzwoni oszust. Warto wypracować system komunikowania się i informowania o podejrzanych kontaktach telefonicznych czy wizytach podejrzanych osób;
  • nietypowe sytuacje oraz wszelkie podejrzane prośby o przekazanie pieniędzy jak najszybciej zgłaszajmy na Policję!
  • prawdziwy policjant nie będzie żądał przekazania mu gotówki, bądź danych do czyjegoś konta bankowego. Jeśli to zrobi to znak, że mamy do czynienia z oszustem i jak najszybciej powinniśmy powiadomić prawdziwych policjantów, rozłączając poprzednie połączenie i dopiero wtedy wybierając numer 112.
Odebrał pieniądze wyłudzone przez oszusta. Poznajesz tego mężczyznę?
Sonda
Spotkałeś/aś się kiedyś z próbą oszustwa?