Komputer

i

Autor: Canva Pro

OSZUSTWA

Twoje konto wkrótce zostanie dezaktywowane. Dostałeś taką wiadomość? To oszustwo - specjaliści ostrzegają

2024-02-19 9:17

Od paru miesięcy użytkownicy mediów społecznościowych coraz częściej dostają informację o możliwości zablokowania konta z uwagi na złamanie zapisów regulaminu. Jak się okazuje, to kolejny sposób oszustów na dostanie się do czyjegoś komputera i wyłudzenie danych poufnych oraz pieniędzy. Uważajcie!

Wiadomości o planowanej przez administratorów portalu dezaktywacji konta trafiają do coraz większej liczy osób. Podobne działania szczególnie nasiliły się w ciągu ostatnich tygodni. Dlatego eksperci ostrzegają, by uważać i nie klikać w żadne linki!

"Administrator: Twoje konto zostanie dezaktywowane"

Wiadomości wysyłane na Facebooku wyglądają bardzo realnie i często pochodzą z kont łudząco podobnych do tych oficjalnych, obsługiwanych przez administrację Facebooka. Na początku trafiały one przede wszystkim do osób prowadzących fanpage i inne konta służbowe, ale w tej chwili coraz częściej docierają również do prywatnych użytkowników.

Chodzi o wiadomości o takiej lub podobnej treści:

Administrator. Twoje konto zostanie dezaktywowane. Dzieje się tak dlatego, że Twoja strona lub aktywność na stronie jest niezgodna z naszymi warunkami użytkowania. Jeśli uwazasz, że dezaktywacja tego konta była pomyłką, oto kilka kroków jak poprosić o ochronę. Te kroki należy wykonać w ciągu kilku minut, aby zapobiec trwałemu usunięciu konta. Zweryfikuj swoje konto tutaj: ..."

Po czym na dole podany jest link, w który należy kliknąć. I właśnie ten link może być przysłowiowym "gwoździem do trumny".

Specjaliści ostrzegają: nie dajcie się nabrać!

Jak się okazuje, takie wiadomości to nic innego jak próba oszustwa. Jeśli użytkownik wejdzie w wysłany mu link, oszuści zyskają dostęp do jego komputera, a tym samym do danych poufnych. To może się skończyć utratą gotówki lub wykorzystaniem danych np. w celu zaciągnięcia kredytów lub pożyczek.

Dlatego eksperci ostrzegają, by pod żadnym pozorem nie klikać w wysłane w wiadomości linki:

Nie klikaj na podany link! To nie wiadomość z Facebooka, ale nowa forma oszustwa. Możesz stracić swoje dane osobowe lub dostęp do Facebooka" informuje Tomasz Gierczak, były Rzecznik Praw Konsumenta w Gorzowie, obecnie udzielający porad konsumenckich.

Niestety, wciąż wiele osób daje się nabrać na podobne praktyki. Zwłaszcza, że oszuści doskonale wiedzą jak działać. Warto zauważyć, że w wiadomości umieszczony jest jasny komunikat: "te kroki należy wykonać w ciągu kilku minut, aby zapobiec trwałemu usunięciu konta". To standardowa manipulacja wymuszająca szybkie działanie, a tym samym ograniczająca możliwości zastanowienia się nad tym, czy jest ono słuszne.

Polskie miasta za czasów PRL. Rozpoznasz je wszystkie?

Sonda
Dostałeś/aś kiedyś wiadomość od oszustów?