Papryka Chili

i

Autor: labordebrana / www.pixabay.com

LATO

Ta przyprawa pomoże Ci przetrwać upał! Latem nie może jej zabraknąć w kuchni

2023-06-13 14:25

Każdy ma sój sposób na to jak radzić sobie z wysokimi temperaturami. Oczywiście, najlepiej byłiby nie wychodzić z klimatyzowanych pomieszczeń, ale na to niewiele osób może sobie pozwolić. Warto więc zastosować parę trików, które przyniosą nieco ochłody w te upalne dni. Jeden z nich znajdziesz w kuchni!

Chili sposobem na upał! Ostre potrawy sprawią, że będzie Ci chłodniej

To dopiero zaskoczenie! Okazuje się, że pikantne dania pomagają organizmowi w ochłodzeniu. Dlatego na upał dietetycy polecają... papryczki chili, które można dodać praktycznie do każdego dania.

Jak się okazuje, to właśnie chili króluje na stołach w najgorętszych krajach świata. Można je dodać w formie przyprawy lub też jako osobne warzywo (np. pokrojone papryczki idealne pasują do gulaszu lub sałatki).

Jak chili pomoże przy wysokich temperaturach?

Wszystko dzięki zawartej w nich kapsaicynie. Kapsaicyna to organiczny związek chemiczny odpowiedzialny za ostry i piekący smak. Działa ona na te same receptory, które odpowiadają za obniżenie temperatury ciała. Dlatego jedząc chili Twój organizm samodzielnie będzie się schładzał.

Ostre potrawy powodują intensywne pocenie się, a to przecież naturalny sposób na ochłodę ciała.

Zamiast chłodnika wybierz gorący rosół

W podobny sposób jak ostre potrawy działają także gorące zupy. To właśnie po nie dobrze jest sięgać latem. Jedząc gorące danie organizm zaczyna się pocić, dokłdnie tak samo jak w przypadku pikatnych dań.

Jak to działa? Gdy temperatury na zewnątrz są bardzo wysokie to wzrasta ogólna temperatura całego ciała. Wtedy naczynia krwionośne rozszerzają się i oddają temperaturę otoczeniu. Z kolei pot parując z powierzchni skóry obniża jego ciepłotę powodując, że jest nam po prostu chłodniej.

Sonda
Lubisz ostre potrawy?
Ja Wam pokażę! Garść porad jak radzić sobie z upałami od Marysi Pawłowskiej z VOX FM
Listen on Spreaker.