Kalendarz

i

Autor: Canva Pro

DNI WOLNE

Święto Trzech Króli 2024. Czy będzie wolne za 6 stycznia 2024? Uroczystość przypada w sobotę. Kto może odebrać wolne?

2023-11-21 11:01

Święto Trzech Króli jest dniem ustawowo wolnym od pracy. W 2024 roku wypada w weekend, a dokładniej w sobotę. Czy to oznacza, że będzie można odebrać wolne za 6 stycznia? Komu przysługuje jeden dzień wilnego za Święto Trzech Kóli? Wyjaśniamy!

Święto Trzech Króli. Kiedy wypada w 2024 roku?

Święto Objawienia Pańskiego, popularnie zwane Świętem Trzech Króli, to uroczystość religijna kościoła chrześcijańskiego mająca uczcić i upamiętnić objawienie się Boga ludziom. Przypada ono co roku 6. stycznia, ponieważ to mniej więcej w tym czasie do stajenki, w której urodził się Chrystus, przybyli trzej mędrcy.

Od 2011 roku, decyzją Sejmu, święto Trzech Króli jest dniem wolnym od pracy. To oznacza, że tego dnia szkoły, sklepy, instytucje publiczne, zakłady pracy, itp. są zamknięte. A co jeśli święto wypadnie w trakcie weekendu, czyli w dniu, który i tak jest nie pracujący? Z taką sytuacją będziemy mieli do czynienia w 2024 roku, ponieważ 6 stycznia wypada w sobotę.

Czy za święto Trzech Króli 6 stycznia 2024 można odebrać wolne?

Z przyszłorocznym świętem Trzech Króli jest dokładnie taka sama sytuacja jak z dniem 11. listopada 2023 roku, który również wypadł w sobotę. Czy w takim wypadku można odebrać wolne w innym dniu? Przepisy prawa mówią jasno.

Kodeks Pracy art. 130 § 2: "Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin".

To oznacza, że za święto Trzech Króli pracodawca musi wyznaczyć inny wolny dzień. W jakiej formie to zrobi? To zależy w dużej mierze od samego pracodawcy: niektórzy decydują się na ustalenie jednej konkretnej daty dla wszystkich pracowników, a jeszcze inni pozostawiają dowolność wyboru takiego dnia - ważne, by nastąpiło to w danym okresie rozliczeniowym.

Komu przysługuje wolne za święto Trzech Króli przypadające 6 stycznia 2024?

Jak się okazuje nie wszyscy będą mogli odebrać dzień wolny za święto Trzech Króli. Z tej opcji mogą bowiem skorzystać wyłącznie pracownicy niepedagogiczni szkół, przedszkoli i placówek oraz nauczyciele pracujący w jednostkach niepublicznych.

To oznacza, że nauczyciele zatrudnieni w szkołach państwowych nie będą mogli odebrać dnia wolnego za 6. stycznia 2024 roku.

Największy Chrystus w Polsce! Pomnik Jezusa w Świebodzinie z lotu ptaka

Sonda
Czy jesteś osobą wierzącą?
Orszak Trzech Króli w Krakowie 2023