Kościół

i

Autor: Canva Pro

RELIGIA

Bierzmowanie kupione w Internecie. Nowy sposób na szybkie załatwienie sakramentu. Czy to legalne?

2024-01-14 12:52

Bierzmowanie jest niezbędne m.in. do tego, by móc zostać rodzicem chrzestnym. Gdy taka propozycja pojawia się nagle osoby poproszone o zostanie chrzestnym na szybko szukają możliwości wykonania takiego sakramentu. I tu na pomoc przychodzą internauci, którzy polecają... kupienie go na popularnej stronie internetowej! Sprawdziliśmy, czy takie działanie jest legalne.

Bierzmowanie to jeden z trzech sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego w kościele katolickim. Udzielany jest w obecności świadka w czasie mszy świętej przez biskupa lub wyznaczonego przez niego kapłana.

Po co nam sakrament bierzmowania?

Sakrament bierzmowania, oprócz niewątpliwego wymiaru duchowego, niezwykle ważnego dla wszystkich wiernych, ma też aspekt praktyczny w odniesieniu do kościoła katolickiego. Tylko osoby, które przyjęły bierzmowanie mogą zostać rodzicami chrzestnymi oraz przyjąć sakrament kapłaństwa. Jeśli chodzi o zawarcie związku małżeńskiego w ceremonii kościelnej, to bierzmowanie nie jest tutaj wymagane.

Gdzie "na szybko" zrobić bierzmowanie? Sakrament można kupić w Internecie!

Na profilach w mediach społecznościowych bardzo często pojawiają się pytania gdzie w jak najkrótszym czasie można wykonać bierzmowanie. A że popyt napędza podaż to... w Internecie pojawiły się ogłoszenia dotyczące sprzedaży tego sakramentu!

Kup sobie na OLX" proponują Internauci.

I rzeczywiście, na popularnych serwisach ogłoszeniowych można kupić zaświadczenie o bierzmowaniu. Jego koszt oscyluje w granicach od 200 do 300 złotych. I jest oczywiście fałszywy, chociaż oszustwa często niełatwo się dopatrzyć. Bo przecież jaki ksiądz będzie sprawdzał w bazach prawdziwość przedstawionych mu dokumentów?Jednak, jak się okazuje, takie działanie jest niezgodne z prawem!

Zaświadczenie bierzmowania możesz kupić w Internecie. Ale... to nielegalne

W Internecie można kupić nie tylko zaświadczenie o bierzmowaniu, ale też na przykład o odbyciu spowiedzi czy kursu przedmałżeńskiego.

Należy jednak podkreślić, że zgodnie z prawem dokument kościelny należy do dokumentów prywatnych i jego fałszerstwo ścigane jest z urzędu. Osoby, które dopuszczają się tego fałszerstwa podlegają grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności na okres od 3 miesięcy do 5 lat.

Co więcej, jeśli ktoś posłuży się takim sfałszowanym dokumentem np. w celu zawarcia związku małżeńskiego, wówczas sakrament małżeństwa uznaje się za nieważny.

Sonda
Czy jesteś osobą wierzącą?
Wieczorny Express - Ksiądz Kazimierz Sowa