gorzów warta niska

i

Autor: SG Wysycha przybrzeże gorzowskiej Warty.

Susza hydrologiczna w Lubuskiem. Jak przeciwdziałać?

2022-07-18 16:07

W rzekach, w związku z upałami i niewielkimi opadami deszczu, wody coraz mniej. Już pod koniec maja wydano ostrzeżenie przed opadaniem wód dla województwa lubuskiego. Mimo, że deszcz czasem się pojawia, to jest go za mało.

Poziom Warty w Gorzowie to 170 centymetrów. To o ponad 2 metry mniej niż stan ostrzegawczy. Podobnie jest w Kostrzynie, jednak najgorzej wygląda sytuacja w Skwierzynie. Tam rzeka jest aktualnie najniżej- bo jej stan to 134 centymetry. W niektórych miejscach Warta jest tak płytka, że można przejść spory kawałek a woda sięga do kolan.

Drastyczny poziom na Odrze. W Słubicach wynosi on zaledwie 95 centymetrów, do stanu ostrzegawczego brakuje aż ponad 2,5 metra. Niższy stan także na Obrze w Bledzewie.

słubice odra

i

Autor: flickr.com/Roger W. Coraz nizszy poziom rzeki w Słubicach.

W związku z suszą zamknięto wszystkie promowe przeprawy. Kierowcy muszą nadkładać drogi. Poważniejsze kłopoty mają rolnicy, których uprawy usychają. To też ogromne zagrożenie pożarowe w lasach.

Pod koniec maja wydano ostrzeżenie przed suszą hydrologiczną dla województwa lubuskiego. Niektóre gminy wprowadziły ograniczenia w podlewaniu ogrodów, działek i terenów zielonych. Stało się tak np. w Witnicy czy w Pszczewie. W najbliższych dniach upał, więc sytuacja będzie się pogarszać.

Mafia śmieciowa zakopywała odpady w Przemęckim Parku Krajobrazowym

QUIZ o etyce i moralności. Czy jesteś dobrym człowiekiem?

Pytanie 1 z 10
Często pomagasz potrzebującym?