Dym z komina

i

Autor: JerzyGorecki / www.pixabay.com Duże zainteresowanie dotacjami na wymianę pieców w Kielcach

Smog? Nie w Gorzowie! Tutaj powietrze jest czyste - zapewniają urzędnicy​

2020-02-04 17:10

Mimo, że pogoda na to nie wskazuje to zima w pełni, a to oznacza również, że trwa sezon grzewczy. W wielu domach gorzowianie palą w piecach i jak co roku pojawia się pytanie: co z zanieczyszczeniem powietrza w mieście? Jak się okazuje tym razem sytuacja nie jest taka zła. Wręcz przeciwnie: specjaliści przyznają, że jest bardzo dobrze, z każdym rokiem coraz lepiej.

W ubiegłym roku w Gorzowie zanotowano tylko 22 dni, w których normy zanieczyszczenia powietrza były przekroczone. Jednak te przekroczenia nie były duże. Przypomnijmy: norma to 55 mikrogramów na metr sześcienny. Najwyższe wskaźniki wynosiły od 55 do 60 mikrogramów.

- Miniony sezon grzewczy był bardzo dobry, a ten jest jeszcze lepszy. Od września prawie do końca stycznia zanotowaliśmy jedynie siedem dni z przekroczeniami. W samym styczniu, a dokładnie do 24. stycznia, mieliśmy tylko jeden dzień z przekroczeniami, był to Nowy Rok - przyznała Natalia Chyża, dyrektor gorzowskiego Wydziału Ochrony Środowiska.

Wszystko wskazuje więc na to, że w Gorzowie póki co można spokojnie oddychać i spacerować na świeżym powietrzu. W Polsce najbardziej zanieczyszczone powietrze mają miasta położone w województwie śląskim czy małopolskim.

Przypomnijmy: smog, a dokładnie pył zawieszony stanowi ogromne zagrożenie dla układu oddechowego człowieka. powoduje astmę, infekcje dróg oddechowych a nawet raka płuc. jest niebezpieczny już na etapie życia płodowego. Dlatego gdy normy zanieczyszczenia powietrza są przekroczone należy ograniczyć przebywanie na dworze.

Każdy sam może także sprawdzić jakość powietrza w swoi  regionie. Wystarczy wejść na stronę airly.eu, gdzie znajdują się dane dotyczące pyłu zawieszonego frakcji PM10 i PM25.