Kasztany pranie

i

Autor: Canva Pro

DOMOWE SPOSOBY

Rewelacyjne zastosowanie kasztanów! Dzięki nim Twoje pranie będzie świeże i pachnąc. Jak zrobić płyn do prania z kasztanów?

2023-11-02 10:20

To prawdziwe ekologiczne odkrycie jesieni! Kasztany, których o tej porze roku na pewno nie zabraknie, mogą posłużyć do przygotowania proszku do prania lub płynu do płukania tkanin! Dzięki temu Twoje ubrania nie tylko bedą czyste, ale i na dłużej zachowają świeżość. Środek piorący z kasztanów możesz zrobić w domu - to banalnie proste!

Kasztany - niezwykłe właściwości i zastosowanie

O drogocennych właściwościach kasztanów wiadomo od dawna. Zawarte w nich substancje wykazują działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, a także usprawniają przepływ krwi.

Oprócz tego, że kasztany są świetnym elementem zabaw dla dzieci (można z nich przygotować np. ludziki i zwierzątka) to obecnie są też dość popularną przekąską - mają słodkawy smak przypominający coś w rodzaju orzecha laskowego i ziemniaka. Mogą być elementem farszu do mięs i naleśników, ale można przygotować z nich także deser np. na bazie bitej śmietany.

Mówi się również, że trzymanie kasztanów blisko siebie pomaga pozbyć się złej energii.

Ale kasztany mają dużo więcej zastosowań, czasami dość nieoczywistych. Jak się bowiem okazuje kasztany świetnie sprawdzają się także jako... płyn do prania lub płukania tkanin!

Ekologiczny płyn do prania z kasztanów

Kasztany mogą stanowić świetną bazę do przygotowania środka piorącego. Dzięki temu, że zawierają tzw. saponiny (substancje czynne) skutecznie usuwają brud z tkanin zanurzonych w wodzie, a do tego, przy zetknięciu z gorącą wodą, tworzą pianę jak mydło.

To świetne rozwiązanie, które nie tylko pomaga dbać o środowisko, ale także pozwala nieco zaoszczędzić.

Kwestia ekologiczna jest niepodważalna - naturalne środki, pozbawione substancji chemicznych oraz plastikowych opakowań, zdecydowanie korzystniej wpływają na środowisko, o które w obecnych czasach należy szczególnie mocna dbać.

Płyn do prania z kasztanów jest też praktycznie za darmo, bo do jego przygotowania wystarczą kasztany zebrane w trakcie spaceru - a za nie przecież nie trzeba płacić!

Jak przygotować domowy płyn do prania z kasztanów?

Aby Twoje pranie było świeże i pachnące wystarczy zaledwie kilka sztuk kasztanów. Wystarczy obrać je z brązowej skorupki, pokroić na ćwiartki i umieścić w woreczku do prania lub skarpecie (którą należy zawiązać). Tak przygotowane zawiniątko należy umieścić w bębnie pralki i prać jak zazwyczaj.

Jeśli chcesz możesz również przygotować specjalny płyn do prania, który zwiększy efektywność czyszczenia zabrudzonych ubrań. Jak go zrobić? Wystarczy do tego 10 sztuk kasztanów i około 300 ml gorącej wody (nie wrzątku!). Jak go zrobić?

Po pierwsze, Kasztany musisz dokładnie umyj i osuszyć. Następnie należy przekroić je na ćwiartki, zalać gorącą wodą i odstawić na około 3 godziny. Po tym czasie wystarczy przecedzić przygotowany roztwór przez sitko o drobnych oczkach i... płyn gotowy!

Chemiczne środki piorące mogą uczulać! Podobnie jak... psy. Sprawdź najmniej uczulające rasy psów

Sonda
Przygotowywałeś/aś kiedyś naturalne środki piorące?
Wieniec z kasztanami