WIGILIA

Rekordowo droga Wigilia! Które świąteczne produkty podrożały najbardziej? Wigilia najdroższa od 30 lat

2023-12-08 10:28

Badania ekspertów nie pozostawiają złudzeń: to będzie najdroższa Wigilia od prawie 30 lat! Ceny produktów, które pojawią się na świątecznym stole mocno poszybowały w górę i za przygotowanie uroczystej kolacji trzeba będzie w tym roku słono zapłacić. Sprawdź, które produkty podrożały najbardziej.

Kryzys klimatyczny, światowe konflikty, galopująca inflacja i ogólna kiepska sytuacja gospodarcza na świecie sprawiły, że ceny wszystkich towarów i usług poszybowały w górę. Dobitnie widać to w okresie przedświątecznym, kiedy rozpoczynamy przygotowania do Wigilii. Jak wskazują badania: to będzie najdroższa Wigilia od 30 lat!

Globalne badanie eToro nie pozostawia złudzeń. Wigilia będzie droga

Eksperci eToro, platformy inwestycyjno-handlowej, przeprowadzili wnikliwe badania dotyczące cen produktów wykorzystywanych do przygotowania tradycyjnej, świątecznej kolacji.

Pod uwagę wzięto takie potrawy jak barszcz, kapustę czy pierogi z grzybami i przeanalizowano ceny w lokalnych supermarketach. Badaniom poddano kraje europejskie, w tym m.in. Polskę.

Jak się okazuje, ceny znacząco wzrosły, i mimo, że Polska w ogólnym rozrachunku nie wypada tak źle na tle innych krajów, to jednak Polacy zapłacą wyjątkowo dużo, bo... tradycyjna Wigilia składa się tutaj aż z 12 dań!

Ile zapłacimy za Wigilię w 2023 roku?

Jak wykazały badania średnia szacunkowa cena potrawy wigilijnej w Polsce oscyluje w okolicach 33 euro (ok. 143 zł).

Standardowy polski posiłek wigilijny, czyli barszcz z kapustą i pierogi z grzybami to koszt około 147,50 zł dla czteroosobowej rodziny. To oznacza, że ceny podskoczyły o 9,2% w porównaniu do roku 2022.

Mimo to w Polsce nie jest najdrożej. We Francji za podobny posiłek trzeba zapłacić 81,7 euro, a w Hiszpanii – 75,3 euro. Pamiętajmy jednak, że Polacy stawiają aż na dwanaście dań!

Te świąteczne produkty podrożały najbardziej

Sonda
Jak spędzisz tegoroczną Wigilię?
Nie będzie POJEDNANIA Polaków przy WIGILIJNYM stole? Prędzej się POŁAMIEMY, niż przełamiemy Z NIMI opłatkiem - Komentery