Dlaczego karp pachnie i smakuje mułem?
Odór mułu dotyka związany jest przede wszystkim ze środowiskiem w jakiem znajdują się ryby. Jeśli w danym zbiorniku znajduje się zbyt dużo karpi wówczas zaczyna tam brakować tlenu co z kolei prowadzi do zakwaszania się ryb. Konsekwencją tego jest właśnie mulisty zapach i smak.
Dotyczy to zresztą nie tylko karpi, ale wszystkich ryb, które żyją w zbyt zatłoczonym środowisku.
Sposoby na mulisty smak karpia. Co zrobić, by nie czuć mułu?
Niektórzy karpia uwielbiają, inni nie mogą się zmusić, by go zjeść. Do tej drugiej dupy zaliczają się przede wszystkim osoby, którym wyjątkowo mocno przeszkadza mulisty smak karpia. Ale są sposoby, żeby się tego pozbyć.
Jedna odchodzi powoli do lamusa, ponieważ związana jest z kupowaniem żywego karpia, a po takiego sięga już coraz mniej osób. Jeśli jednak decydujesz się na żywą rybę, to aby miała ona mniej mulisty smak warto potrzymać ją przez dobę w wannie. Czysta woda wypłucze muł i natleni rybę.
Inny sposób to wykorzystanie cytryny.
Trzeba zrobić zalewę, marynatę z cytryną. Cytrusy bardzo dobrze radzą sobie z takim smakiem mułu. Nie chodzi o sok z cytryny, ale o skórkę. Ważne, żeby skórka z cytryny nie miała tej białej części z środka, bo jest gorzka - mówi Wojtek Mazur, szef kuchni w jednej z gorzowskich restauracji.
W tej marynacie z skórki cytryny karp musi poleżeć minimum jeden dzień. Potem taką rybę można przyrządzić na wiele sposobów. Najbardziej popularny jest karp smażony, otoczony w mące, można go także zrobić w panierce, czy w galarecie, albo po żydowsku.