Dominanta - tak budowano w Polsce wczesnych lat 2000. Zobacz najbrzydszy polski budynek 2006 roku; dziś jest kultowy

i

Autor: Przemysław Ciućka

MIASTO

Punkt widokowy na Dominancie w Gorzowie ponownie otwarty. Wiemy kiedy

2024-04-22 15:14

Wraz z nadejściem wiosny pojawiają się pytania o to kiedy, i czy w ogóle, otworzony zostanie punkt widokowy na gorzowskiej dominancie. Obiekt zazwyczaj uruchamiany jest na samym początku maja. A jak będzie tym razem?

Dominanta w Gorzowie. Hit czy kit?

Dominanta, popularnie i pieszczotliwie nazywana "Pajączkiem" w 2007 roku uznana została okrzyknięta jedną z najgorszych budowli roku, za co otrzymała antynagrodę Makabryła. Obiekt znajduje się w samym centrum Gorzowa, przy Moście Staromiejskim i galerii Nova Park. Składa się z ażurowej kuli otoczonej tarasem widokowym. Od kuli w dół odchodzą spiralne, niebieskie podpory, kształtem przypominające odnóża pająka. W środku natomiast umieszczony jest szklany walec ze spiralnymi schodami, które prowadzą w dół do holu, gdzie według zamierzeń miał powstać pasaż handlowy.

Niezależnie od uczuć, jakie żywią do niej mieszkańcy, nie da się zaprzeczyć, że jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli miasta.

Punkt widokowy na Dominancie. Kiedy będzie czynny?

Punkt widokowy, znajdujący się na dominancie umożliwia spojrzenie na Gorzów z perspektywy ptaka (chociaż niekoniecznie takiego wysokich lotów). Widok na panoramę miasta z tej perspektywy może jednak robić piorunujące wrażenie, dlatego każdy. kto ma możliwość, powinien przynajmniej raz z niego skorzystać.

Przejście znajdujące się pod dominantą czynne jest cały rok, ale punkt widokowy uruchamiany jest jedynie w sezonie wiosenno-letnim. W tym roku, tak jak w latach poprzednich ma on być czynny już od 1 maja. O ile po drodze nie zdarzą się problemy techniczne tak, jak miało to miejsce przed rokiem. Wtedy przy wejściu na dominantę zebrał się tłum gorzowian, którzy zderzyli się z zamkniętymi (mimo zapowiadanego otwarcia) drzwiami.

Punkt widokowy na dominancie uruchomiony zostanie 1 maja i czynny będzie przez całą majówkę w godzinach od 12:00 do 20:00. Później, niezwykły widok na Gorzów będzie można podziwiać w każdy weekend aż do końca sierpnia.

Zobacz też: Atrakcje Gorzowa. Co warto tu zobaczyć?

Sonda
Odwiedziłeś/aś już wieżę widokową na Dominancie?
Niesamowite widoki z wieży w Uhowie! Aż zapiera dech w piersiach!