PSZOK przy Małyszyńskiej

i

Autor: Inneko Gorzów / www.facebook.com

MIASTO

PSZOK-i w Gorzowie w nowym miejscu. Ważne zmiany w gospodarce odpadami

2024-01-31 12:43

Wraz z końcem stycznia przestaje funkcjonować Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów zlokalizowany przy ulicy Małyszyńskiej 180. To oznacza, że od lutego nie będzie tam można oddawać odpadów. Mieszkańcy nie muszą się jednak martwić, bo zamiast tego działać będą nowe PSZOK-i: w Gorzowie i okolicznych gminach.

PSZOK - czym jest i jakie odpady można tam zawozić?

PSZOK, czyli Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, to specjalne miejsce, do którego można zawieźć te śmieci, których nie powinno się wyrzucać do przydomowych pojemników, worków lub koszy.

PSZOKi przyjmują takie odpady komunalne jak:

  • odpady wielkogabarytowe,
  • odpady budowlane, poremontowe i rozbiórkowe,
  • odpady zielone,
  • zużyte opony,
  • elektrośmieci, czyli sprzęt elektryczny i elektroniczny, jak również baterie i akumulatory,
  • przeterminowane leki i chemikalia,
  • odpady niekwalifikujące się do odpadów medycznych powstałych w gospodarstwie domowym w wyniku przyjmowania produktów leczniczych w formie iniekcji i prowadzenia monitoringu poziomu substancji we krwi, w szczególności igieł i strzykawek.

Oddanie śmieci do takich punktów jest bezpłatne.

Nowe PSZOK-i w Gorzowie i okolicy

Do tej pory w Gorzowie funkcjonował jeden Punkt Selektywnej zbiórki Odpadów Komunalnych i był on zlokalizowany przy ulicy Małyszyńskiej 180. Z dniem 1. lutego 2024 roku przestaje on jednak działać, a w jego miejscu uruchomione zostają dwa nowe punkty: przy ul. Małyszyńskiej oraz Fieldorfa-Nila. Co więcej, od lutego ruszą także PSZOKi w Deszcznie, Kłodawie i Bogdańcu.

Docelowo będzie ich więcej, bo powstaną także w gminach Santok i Lubiszyn, ale na ich uruchomienie trzeba będzie jeszcze chwilę poczekać z uwagi na problemy techniczne i kadrowe.

W tej chwili Związek Celowy Gmin MG-6 prowadzi jeszcze ostatnie szkolenia pracowników i instaluje odpowiednie programy do obsługi systemu. To bardzo istotne, ponieważ wszystkie PSZOKi spiętę będą w jeden system komputerowy. Mieszkańcy będą mogli przywozić śmieci do wybranego przez siebie punktu.

Nowe obiekty czynne będą w godzinach od 10:00 do 18:00.

32. finał WOŚP w Gorzowie

Sonda
Czy jesteś za segregacją śmieci w firmie?
Las w bydgoskiej Smukale przypomina wysypisko. W lesie walają się śmieci