ZWIERZĘTA

Psy dla alergików. Najmniej uczulające rasy psów. Jakiego psa wybrać przy alergii na sierść? Psy z włosami

2024-04-27 15:23

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka! Nic dziwnego, że wiele osób nie wyobraża sobie życia bez tych uroczych, futrzastych czworonogów. Niestety, ich mięciutka sierść dla niektórych może stanowić prawdziwe wyzwanie. To właśnie ona coraz częściej jest przyczyną kichania, łzawienia, kaszlu i duszności. Są jednak takie rasy psów, które zamiast sierści mają włosy i to właśnie na nie warto postawić zmagając się z ucuzleniem.

Alergia na sierść psa? To wina złuszczającego się naskórka

To co potocznie nazywamy alergią na psy jest tak naprawdę reakcją alergiczną na złuszczający się naskórek znajdujący się w sierści czworonogów bądź też na białko zawarte w ślinie.

Szacuje się, że z tym rodzajem alergii zmaga się około 15-20 procent alergików. Objawy są standardowe, czyli kichanie, piekące, łzawiące i zaczerwienione oczy, kaszel, duszność, a także zmiany skórne, np. w postaci zaczerwienienia, swędzenia, bąbli czy wyprysków.

Niestety, objawy te są na tyle uporczywe, że niejeden miłośnik psów musiał zrezygnować z ich posiadania. Na szczęście nie wszystko stracone! Można bowiem wybrać takiego psa, który zamiast sierści ma włosy.

Psy z włosami mniej uczulają. Dlaczego?

Jeśli uczulenie jest wyjątkowo silne to nie ma co się łudzić: nawet w przypadku ras psów z włosami alergia będzie dokuczać dalej. Wszystko dlatego, że naskórek złuszcza się niezależnie od tego czy zwierzę pokryte jest sierścią czy włosami. Faktem jest jednak, że psy z włosami są bardziej polecane alergikom, ponieważ linieją mniej niż "sierściuchy". A im mniej zrzucanego futra, tym mniej martwego naskórka zwierającego alergen.

Rzeczywiście, w wielu przypadkach kupno psa z włosami sprawdza się przy alergii i osoby uczulone nie odczuwają żadnych nieprzyjemnych skutków z nią związanych. Jeśli jednak nie masz pewności czy u Ciebie również się to sprawdzi - zanim ostatecznie kupisz psa skontaktuj się z hodowlą lub znajomymi posiadającymi taką rasę i w trakcie odwiedzin zobacz jak na nią zareagujesz.

A my przygotowaliśmy zestawienie najmniej uczulających ras psów, czyli takich, które zamiast sierści mają włosy. Sprawdź, czy któryś skradnie Twoje serce!

Najpiękniejsze rasy psów. Jak dobrze znasz je wszystkie? Quiz

Pytanie 1 z 10
Co to za rasa?
Husky
V Międzynarodowa Wystawa Psów Rasowych w Bydgoszczy