Prawo studia

i

Autor: fot. Canva Pro

STUDIA

Prawo na gorzowskiej AJP coraz bliżej. Kiedy może ruszyć nowy kierunek?

2024-03-27 13:59

Akademia im. Jakuba z Paradyża przygotowuje się do uruchomienia w Gorzowie nowego kierunku studiów, czyli prawa. Odpowiedni wniosek w tej sprawie trafił już do Polskiej Komisji Akredytacyjnej, która ma dwa miesiące, by wydać opinię. Jeśli będzie pozytywna, to już wkrótce chętni będą mogli zacząć studia prawnicze.

Prawo to kierunek, który niezmiennie cieszy się sporym zainteresowaniem wśród studentów. Do tej pory każdy, kto marzył o karierze prawniczej, musiał wybrać studia w innym mieście, bo na gorzowskich uczelniach nie było takiej możliwości. Studenci kierowali się więc m.in. do Szczecina czy Poznania. Teraz wszystko się zmieni, bo AJP prowadzi zaawansowane prace związane z uruchomieniem tego kierunku.

Kadra już jest, wniosek złożony. Co dalej?

Jeszcze w lutym tego roku władze uczelni informowały o zaawansowanym postępie prac. Na potrzeby Wydziału Administracji i Bezpieczeństwa Narodowego, na którym działać będzie prawo, zatrudniono naukowców, którzy pozwalają myśleć o uruchomieniu studiów prawniczych. Chodzi o praktyków, kadrę doktorską, doktorów habilitowanych czy profesorów.

Pod koniec miesiąca do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego wpłynął wniosek o utworzenie studiów, który poddany został kilkustopniowej weryfikacji.

W połowie marca wniosek, bez żadnych uwag, przekazany został Polskiej Komisji Akredytacyjnej - powiedziała Elżbieta Skorupska-Raczyńska, rektor AJP.

Kiedy będzie można rozpocząć studia prawnicze w Gorzowie?

Komisja Akredytacyjna ma teraz maksymalnie dwa miesiące, by wydać odpowiednią opinię w sprawie otworzenia nowego kierunku, jakim jest Prawo. Później, ostateczna decyzja o uruchomieniu kierunku należeć będzie do ministra.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to pierwsi studenci będą mogli rozpocząć zajęcia prawnicze jeszcze w październiku tego roku.

Remont Hawelańskiej i Wełniany Rynek na finiszu

Sonda
Uważasz, że w obecnych czasach studia są konieczne?
Prawnicy z Bydgoszczy pomogą medykom. Ruszają darmowe porady