Huragan

i

Autor: Canva Pro

HURAGAN

Potężna burza zagraża Florydzie. Stan wyjątkowy w Zatoce Meksykańskiej

2023-08-28 8:28

Większość wybrzeża Zatoki Meksykańskiej objęta została stanem wyjątkowym w związku z burzą tropikalną Idalia, która zmierza w kierunku Florydy. Jak prognozują synoptycy, już we wtorek (29.08) burza może się przekształcić w huragan.

Zgodnie z alertem Krajowego Centrum Huraganów (NHC), już w niedzielę (27.08) depresja tropikalna przekształciła się w burzę tropikalną Idalię. Maksymalna prędkością wiatru utrzymuje się na poziomie blisko 65 km/godz. We wtorkowe popołudnie może przekształcić się w huragan i już w środę dotrzeć na ląd na Florydzie.

Stan wyjątkowy na większości wybrzeża Zatoki Meksykańskiej

Stan wyjątkowy obowiązuje od soboty (26.08) w 33 hrabstwach. Taką decyzję podjął gubernator Florydy, Ron de Santis wyjaśniając, że wydał zarządzenie wykonawcze „z dużej ostrożności, aby mieć pewność, że stanowy Wydział Zarządzania Kryzysowego będzie mógł rozpocząć gromadzenie zasobów, a mieszkańcom zostanie mnóstwo czasu na przygotowanie swoich rodzin na burzę w przyszłym tygodniu”.

Zachęcam mieszkańców Florydy, aby mieli plan i upewnili się, że ich zestaw zapasów na czas huraganu jest dostateczny” – stwierdził gubernator.

Floryda zagrożona huraganem. Możliwe ulewne opady i fale sztormowe

Służby meteorologiczne ostrzegają, że burza tropikalna może poważnie zagrozić Florydzie.

Prognozuje się, że burza przybierze na sile w ciągu najbliższych kilku dni i może przekształcić się w huragan nad wschodnią Zatoką Meksykańską, powodując niebezpieczne fale sztormowe, ulewne opady deszczu, silne wiatry oraz niebezpieczną falę sztormową na części zachodniego wybrzeża Florydy i na Florydzie Zachodniej” – podało NHC.

To pierwsza w tym roku tak potężna burza, która zagraża wschodniemu wybrzeżu USA. Do tej pory cyklon Hilary nawiedził zachodnie wybrzeże powodując liczne powodzie, lawiny błotne i zamknięcia dróg w Meksyku, Nevadzie czy też Kalifornii.

Sonda
znalazłeś/aś się kiedyś w rejonie zagrożonym huraganem?
Huragan spustoszył Luizjanę