Alpy, Włochy

i

Autor: Canva Pro

POGODA

Nowy rekord zera termicznego. Fala upałów we Włoszech, ogłoszono stan alertu

2023-08-22 9:05

W kilkunastu włoskich miastach obowiązuje obecnie najwyższy stopień alarmu z powodu upałów, a temperatura sięga tam około 40 stopni. To sprawiło, że pobity został rekord tzw. zera termicznego, czyli wysokości na jakiej woda zamienia się w lód. W Alpach sięgnął on 5328 metrów nad poziomem morza.

Prawie całe Włochy znajdują się obecnie pod wpływem antycyklonu afrykańskiego, który przyniósł ze sobą wyjątkowo wysokie temperatury. Najwyższy stopień alarmu związanego z upałami obowiązuje w 16 miastach: Rzymie, Florencji, Bolonii, Bolzano, Brescii, Frosinone, Latinie, Palermo, Perugii, Rieti, Turynie, Weronie, Genui, Mediolanie, Neapolu i Trieście. Już wkrótce do tej listy dołączy także Wenecja.

Anomalie pogodowe są mocno odczuwane także w górach, gdzie zazwyczaj panuje chłodniejszy klimat. Teraz, na wysokości 2100 metrów nad poziomem morza zanotowano temperaturę w granicach aż 23 stopni, a na wysokości 900 metrów - aż 39 stopni.

Pobity rekord zera bezwzględnego. Pogodowe anomalie w Alpach

Fala upałów sprawiła, że we Włoszech pobity został rekord zera termicznego. Na podstawie pomiaru dokonanego przez radiosondę ustalono, że zjawisko to miało miejsce w poniedziałek (21.08) na wysokości 5328 metrów nad poziomem morza.

Jak podał portal iLMeteo.it: w tym samym czasie w Szwajcarii, w rejonie Payerne, zarejestrowano zero termiczne na wysokości 5298 metrów (czyli nieco niższe niż we Włoszech). To najwięcej od 1954 roku , kiedy rozpoczęły się pomiary.

Lodowiec się topi? Masyw Marmolada w Dolomitach pod specjalnym nadzorem

Wysokie temperatury powodują, że powoli zaczynają się topić lodowce znajdujące się w wysokich górach. Specjalnym nadzorem objęto lodowiec w masywie Marmolada w Dolomitach, gdzie w poniedziałek na wysokości ponad 3 tysięcy metrów było 18 stopni, a to kolejny rekord.

Przypomnijmy: przed ponad rokiem w wyniku oberwania się ogromnego fragmentu tamtejszego lodowca zginęło 11 alpinistów. Wtedy temperatura wynosiła około 12 stopni.

Obecnie według ekspertów nie ma groźby podobnych zdarzeń, ale Obrona Cywilna ogłosiła stan alertu i zaapelowała do wspinaczy o najwyższą czujność.

Masyw jest regularnie obserwowany z pokładu śmigłowców. Wspinacze wchodzą na szczyt lekko ubrani i w wypowiedziach dla telewizji RAI przyznali, że panuje tam aura prawie jak nad morzem. 

To nie jest normalne" dodali alpiniści.

Jeden z pracowników schroniska wyraził zaś zaniepokojenie tym, że słychać odgłos spływającej ze szczytu wody z topniejącego lodowca.

Ekstremalne upały we Włoszech. Już w lipcu ogłoszono najwyższy stopień alarmu w popularnych turystycznych miastach

Sonda
Globalne ocieplenie - boisz się postępujących zmian klimatu?
Upały w Polsce. Jak Polacy sobie z nimi radzą?