Bociany

i

Autor: pexels Abidi Mustapha / www.facebook.com ; Canva Pro

BOCIANY

Polskie bociany w słonecznym Maroku! Część z nich ruszyła już w drogę do domu

2024-02-20 10:49

Bocianom żadna zima nie straszna! Kiedy w Polsce temperatury spadają do zera, te majestatyczne ptaki wygrzewają pióra w gorącej Afryce. W Internecie pojawiły się wyjatkowe zdjęcia bocianów odpoczywających w Maroku.

Chyba każdy doskonale wie jak wygląda bocian. Ten duży, biało-czarny ptak z podłużnym dziobem to stał bywalec wielu polskich miast i wsi. Jednak te ptaki można zobaczyć w Polsce wyłącznie w ciepłych miesiącach, czyli wiosną i latem. Gdy zbliża się zima odlatują do ciepłych krajów, by tam przeczekać najchłodniejsze miesiące.

Bociany co roku pokonują kilka tysięcy kilometrów!

Bociany nie mają łatwo, bo podróż, w którą wybierają się co roku wymaga od nich ogromnego nakładu sił. Kiedy w Polsce zaczyna się zima, ptaki ruszają na południe, kierując się ku Afryce. Najpierw zatrzymują się w Turcji, gdzie dołączają do nich kolejne osobniki, a następnie lecą wybrzeżem Morza Śródziemnego, doliną Jordanu i Morzem Czerwonym aż do Afryki. Większość z nich zimuje nad Wielkimi Jeziorami Afrykańskimi, ale niektóre docierają nawet do Afryki Południowej.

Łącznie ptaki pokonują nawet ponad 10 tysięcy kilometrów!

Dlaczego bociany nie zostają w Afryce?

Odpowiedź jest prosta i niestety raczej nie wiążę się z sentymentem do naszego kraju. Gdy do polski zbliża się wiosna, w Afryce rozpoczyna się pora sucha, a to wiążę się z brakami pożywienia. W tym czasie w Polsce bociany mają dużo większe możliwości schwytania czegoś smakowitego.

Ptaki te żywią się przede wszystkim płazami, gryzoniami czy też rybami, a tych w naszych rejonach na pewno nie brakuje.

Bociany wypoczywają w Maroku

Trzeba przyznać, że długa droga do Afryki popłaca, bo zima spędzona w ciepłym, afrykańskim klimacie to chyba najlepsze z możliwych rozwiązań. W Internecie pojawił się nawet zdjęcia bocianów zimujących w Maroku - w takim klimacie można czekać na lato!

Migracja rozpoczęta. Kiedy bociany wrócą do Polski?

To już ostatnie bocianie podrygi w ciepłych krajach, bo wraz z nadejściem ciepłych miesięcy ptaki wracają do Polski. Większość z nich wyruszyło bądź właśnie wyrusza w drogę. Nie bez powodu bociany uznaje się za pierwsze oznaki wiosny.

Część bocianów rozpoczyna swoją powrotną wędrówkę jeszcze w styczniu, a to oznacza, że pojawiają się w Polsce w marcu. Jednak większość z ich dotrze tutaj dopiero w kwietniu i w maju, czyli dokładnie wtedy kiedy robi się już naprawdę ciepło i przytulnie.

To właśnie tutaj bociany założą gniazda i złożą jaja, by za rok, w większym gronie, ruszyć ponownie do Afryki.

Ten bocian znalazł sobie ciepły kraj... pod przychodnią. Zimę spędzi w specjalnym azylu

Sonda
Widziałeś/aś bociana na żywo?
Zimowa dieta bocianów specjalna na mrozy