Jeleń bestia zaatakował grzybiarzy

i

Autor: Shutterstock Jeleń bestia zaatakował grzybiarzy

lasy

Polacy rzucili się na poroże jelenia. Ich cena może wszystkich zaskoczyć!

2024-02-20 10:19

Możemy zarobić sporo pieniędzy za poroża jelenia, ale czy ich wyciąganie z lasu jest zgodne z prawem? Lasy Państwowe wyjaśniają, czy można je zabierać do domu i przypominają, że niektóre sposoby zdobywania ich są nielegalne.

Samce jeleni zrzucają poroże między końcem lutego a początkiem marca. W lasach możemy je znaleźć przypadkowo, ale istnieje grupa osób, które specjalnie poszukują ich w miejscach, gdzie przebywają te zwierzęta. Ci ludzie są świadomi, że można na tym nieźle zarobić, ale czy jest to zgodne z prawem?

Do czego poroże jest potrzebne jeleniom? Służą do dominacji i demonstracji siły podczas rywalizacji o samice w okresie godowym. Naturalnie odpada ono i nie sprawia bólu zwierzęciu. Jelenie zrzucają poroże, aby zrobić miejsce na nowe rogi. Poroże jest również cennym surowcem, który można sprzedać za atrakcyjną cenę. Z poroży tworzy się luksusowe przedmioty, dekoracje oraz gryzaki dla psów.

Ile kosztuje poroże jelenia w 2024 roku?

Duże poroże może osiągnąć nawet wartość 1000 złotych, dlatego znalezienie go w lesie jest kuszącą okazją. Legalne jest zabranie go z lasu, a jeśli mamy szczęście, możemy je zachować. Jednakże, jest to możliwe jedynie w przypadku pozyskania poroża w sposób, który nie wyrządza krzywdy zwierzęciu.

Zbiór zrzutów jest legalny, o ile znaleziono je na terenie lasu gospodarczego, a nie w parku narodowym czy rezerwacie przyrody. Poszukiwacze nie powinni także naruszać zakazów wstępu obowiązujących w lasach. M.in. nie powinni wchodzić w młodniki do 4 m wysokości - możemy przeczytać na stroni Lasów Państwowych.

Pojedynek jeleni w lesie pod Częstochową

Lasy Państwowe podejmują walkę z nieuczciwymi praktykami. Poroże są tak cenne, że istnieje grupa osób, która próbuje je pozyskać nielegalnie, co skutkuje krzywdzeniem zwierząt i prowadzi do kłusownictwa. Nieetyczni zbieracze poroża stosują różnorodne metody, takie jak przepędzanie zwierząt, płoszenie ich, a nawet używanie pułapek ze specjalnych linek. – To niedopuszczalne, by zwierzęta padały ofiarą zachłanności – wyjaśnił Andrzej Konieczny, dyrektor generalny Lasów Państwowych.

Zabawa młodych jeleni
Sonda
Widziałeś/aś kiedykolwiek jelenia?